תמלול הכתבה: סדר חברתי 22/1/2014

מגיש: השבוע בסדר חברתי:
מה עלה בגורל כספי פנסיונרים, שיועדו לטובת שי לחג?
לבנה רז: מישהו דאג שהמסר הזה לא יגיע לשום גמלאי שהוא בבית.
מגיש: מי שומר על יוצרי הקולנוע והטלוויזיה מפני הזכיינים?
דניאל לפין: אני לילדים שלי אגיד "לכו תהיו מנכ"לים חבר'ה, לא ליצור, לא להיות יצרנים, לא להית יוצרים.
מגיש: מטווח 24 - שטח אש בחוף ימה של ראשון לציון.
אהרון דותן: כל בעלי החיים הימיים, מדגים גדולים ועד לסרטנים קטנים מאוד, כולם ללא הבחנה נפגעים.
מגיש: "ישראל היום" - מסיט את אור הזרקורים מנתניהו.
"סדר חברתי" - מהדורת האקטואליה של הטלוויזיה החברתית.

שוד הגמלאים
מגיש: כחצי מיליון שקלים נגבים מדי שנה מפנסיונרים, חברי וועד גמלאי עיריית באר שבע. תחת סעיף "שי" בתלוש הפנסיה, מנכים להם עשרות שקלים מידי חודש. חברת וועד שניסתה לברר מה עלה בגורל הכספים נענתה בביטול ומשם יצאה למאבק.
לבנה רז: הבנתי שהמתנות שאנו מקבלים בראש השנה, בפסח ובט"ו בשבט, עיריית באר שבע מממנת עבורנו. הורידו בסוף את המילה 'שי'. אז אמרתי, למעשה, איפה הכסף של כולנו? 360 ₪ בשנה, איפה? צריכה להיות לנו קופה.. אומרים לי "לא, הכסף עובר לוועד עיריית באר שבע". זה גוף בפני עצמו.
פנסיונרית: ואני מקבלת פנסיה כל כך קטנה, ושלושים שקלים בשבילי גם זה..
לבנה רז: הלכתי להסתדרות, פניתי למבקר עיריית באר שבע, כל הדלתות אומרים לי שהם לא מטפלים בגמלאים, ויש גמלאים כבר 20 שנה ויש אנשים מוגבלים ו- 30 ₪ זה לא עניין של מה בכך. מישהו דאג שהמסר הזה לא יגיע לשום גמלאי שהוא בבית.
מגיש: לעורך הדין שמסייע במאבק הגמלאים יש את מלוא הביטחון שיש לבצע חקירה בנושא.
ירון הראל: ככל שהדבר הוא נכון הרי שזה עבירה פלילית כי למעשה יש לנו, מוגדרים בחוק, וגם באמצעות חוזה, מהם התנאים שבשלם מתגבשים אותו סבסוד או תשלום ועד, כאשר התנאים האלו לא מתבשלים ויותר מכך גם לא נעשים, זה רק פיקציה, זה מראה כאן על עבירה פלילית, שראוי שמשרד התמ"ת יהיה מעורב בה, ואם משרד התמ"ת לא יהיה מעורב בה אז יהיה צריך להגיש עתירה לטריבונל המשפטי הנכון, ולפעול להחזרים רטרואקטיביים.
מגיש: מעיריית באר שבע נמסר כי בעקבות פניית וועד הגמלאים בבקשה להפריד בין כספי ועד העובדים לכספיהם, תתקיים בקרוב פגישה לבחינת הנושא. אנחנו נמשיך לעקוב.

המונופוליסטים
מגיש: חברת תל"י מאגדת את יוצרי הקולנוע והטלוויזיה מול הזכיינים וגופי השידור, לשמירה על גובה התמלוגים להם הם זכאים ועל גבייתם. הזכייניות קשת ורשת וספקית הסלולר אורנג' פנו לממונה על ההגבלים העסקיים, בבקשה להכריז על תל"י כמונופול, מהלך שעלול לחסלה. העניין הגיע לפתחו של בית המשפט עם המלצת הממונה על ההגבלים העסקיים לקבל את עמדת הזכייניות. היוצרים מצדם, הצביעו כי ללא תל"י אין לאנשי התעשייה יכולת להתמודד מול בעלי ההון.
כתב: איך זה היה לפני שתל"י, בעצם התארגנו?
דניאל לפין: קיבלנו משהו לא ברור מאקו"ם לא הייתה שם שקיפות. היינו תת-קבוצה נחותה באקו"ם, ועזבנו. אף אחד לא מתעשר מהתמלוגים האלו אבל זה כן השלמת הכנסה. אני לילדים שלי אגיד "לכו תהיו מנכ"לים חבר'ה, לא ליצור, לא להיות יצרנים, לא להית יוצרים".
דנה שץ: הזכיינים, וגופי השידור והמפיקים, ידעו שבלי לחתו על סעיף תל"י אין חוזה.
מגיש: השבוע יוצרי הטלוויזיה השתתפו בכנס לקידום הצעת "חוק התמלוגים" שהתקיים בכנסת. החוק צפוי להגן על היצירה המקורית בקולנוע והטלוויזיה כמו בתעשיית המוסיקה. שרת התרבות מיהרה לשגר מכתב לממונה, בו היא הביעה את תמיכתה במאבק היוצרים.
דרור נובלמן: בתור יוצר בודד אין לך כוח, אתה מפחד שישרפו אותך, אתה מפחד להסתכסך. כל פעם בעושים לנו נאחס.
דנה שץ: יוצרות נשים בתחום הטלוויזיה יש, מה שחסר זה בתחום הקולנוע. אני כיוצרת טלוויזיה, בעיקר טלוויזיה לילדים, ברגע שיש לי הפוגות מכתיבה אני מיד מנצלת אותן לכתיבה קולנועית אומנותית יותר. מה שתל"י מאפשרת לי זה בדיוק את ההפוגות האלה.
דרור נובלמן: למה יש ממונה להגבלים אחד? מה זה המונופול הזה? צריך תחרות.
מגיש: לא רק שגופי השידור מציגים ריאליטי ממוחזר כיצירה ישראלית מקורית, אלא הם גם מנסים לגזול את כספיהם של היוצרים.

מטווח 24
מגיש: שישה קילומטרים של חוף ים באזור ראשון לציון, שייכים למשרד הביטחון המקיים שם מטווח של פגזים וחומרי נפץ. בקרוב יחידת חוף קטנטנה תעבור לרשות הציבור. מטווח 24 - הכתבה המרכזית.
קריינות: מימיו של נחל השורק זורמים עד לים התיכון, כאן בשפך נראה שדבר אינו יכול להפר את השלווה והרוגע.
מבקר בחוף: כל החוף שומם. אף פעם לא פחדנו, רגילים לזה כבר, שנים.
קריינות: מטווח 24 ממוקם בין שפך נחל השורק והחוף הציבורי של עיריית ראשון לציון, את עיקר זעמו הוא מפנה כלפי הים. כשהוקם לפני 60 שנה הפצצות היו קטנות יותר וחכמות פחות, אוויר והיין והשפה העברית הסתתרה לה איפשהו הרחק הרחק מעבר לדיונות החול החשופות והזהובות.
תומר מירז: אני בשירותי הארוך בצה"ל יצא לי לא פעם לעסוק פה במטווח בכל מיני פעילויות, שלא צריך לדבר עליהן עכשיו, אבל המטווח הזה משמש לבדיקה של כל מיני דברים.
אלי שוורצברג: אנחנו פועלים נקודתית, ברגע שחלילה, אנחנו רואים איזה חפץ כזה או אחר שהוא חשוד כחומר נפץ אנחנו מיד קוראים לחבלן משטרה, סוגרים את מהמקום ועובדים על פי כל ההנחיות הביטחוניות. ולאחר שהקבלן משחרר לנו את השטח, הרחצה חוזרת אל הציבור.
קריינות: יש משהו ישראלי כל כך באנומליות הזאת. כאן נופשים חשופים ופגיעים, ושם ברקע הפצצות נופלות.
מבקר בחוף: זה נותן איזו הרגשה של ביטחון, שיש מי ששומר עליך מאחורי הגב שלך.
קריינות: לא כל צב או דולפין הנפלטים על החוף חייבים את מותם למטווח הסמוך, אבל כאשר בסוף יום של הרעשה כבדה נאספים בקו החוף מקבץ צבים הפוכים על גבם, קשה לייחס את זה לנטיות האובדניות של בעלי השריון.
אהרון דותן: כל בעלי החיים הימיים, מדגים גדולים ועד לסרטנים קטנים מאוד, כולם ללא הבחנה נפגעים.
קריינות: לא ברור למה מטווח של ארטילריה כבדה, צריך להיות ממוקם באזור צפוף אוכלוסין במרכז הארץ, או אולי בעצם כן, בכל מקרה ליחידה שמפעילה אותו יש מטווח נוסף ומיותם בדרום הארץ.
אלי שוורצברג: אם אתה תבוא לכאן, לחוף ראשון לציון, בימי שבת או חגים, בעונה, לא נעים הצפיפות היא אדירה.
קריינות: יש בשורה לתושבי ראשון הנדחסים מידי קיץ לרצועת חוף צפופה של 800 מטר. כבר השנה ניתן יהיה להתרווח בעוד 150 מטר של חולות לבנים, שהיו אך אתמול מרמס לפגזים ונפלים.
אלי יהלום: בעיר ראשון לציון יש רצועת חוף אחת מהיפות שיש בארץ, כמעט כל ה-6, 7 קילומטר האלה מוחזקים על ידי הצבא היום, העירייה והציבור נהנים אחר ורק מ- 800 מטר. אנחנו רצינו 3 קילומטר מתוך ה- 6 קילומטר. לאחר משא ומתן כזה ואחר עם משרד הביטחון הקצו לנו, והתירו לנו 150 מטרים בלבד.
קריינות: בעירייה כך נראה, שמחים על הפירור שקיבלו, גם אם הם אילו שצריכים לשאת בעלויות הכבדות.
אלי יהלום: בשלב הזה העירייה לקחת על עצמה את האחריות לנקות את השטח הזה, העלות היא כמה מיליונים טובים. והייתה סוג של עסקה של "הכל או כלום".
קריינות: מעבר לגדר הפרוצה של מטווח 24 משתרע חוף ודיונות אין סופיות המשקיפות לים, חלומות הרטוב של כל יזם נדל"ן. על פי התוכניות עד שנת 2030 אמור משרד הביטחון לפנות את כל שטח מהטווח לטובת עיריית ראשון לציון.
אלי יהלום: העירייה לדעתי לא תוכל בהיקפים האלה, ודאי לא בתקציביה, לנקות את השטח הזה.
תומר מירז: אני מעריך שישווקו את השטח ליזמי נדל"ן ותשתית.
אהרון דותן: כדאי שאנחנו נפעיל מחשבה כבר היום, כדי איך לנצל את האזור הזה בצורה שתהיה טובה גם לבני האדם, וגם לחי ולצומח שנמצאים כאן.
אלי יהלום: העירייה לא הולכת לעשות שם בינוי מסיבי, בכלל להביא לציבור שטח של טבע עירוני, צריך למצוא את האיזון בין פיתוח לבין שימור ויש שם ערכים שכדאי מאוד לשמור עליהם ואני מאמין שאנחנו נמצא את האיזון.
תומר מירז: כבר היום צריך לנסות ולהילחם חזק שהחלק הארי מהשטח יישאר בתולי כמה שיותר, בראייה מפוקחת זה סיכון גדול ליזמי נדל"ן אין שום ספק וצריך להילחם בזה בכל הכוח.
קריינות: המצב בשטח עכשיו הוא שצבא ההגנה שומר מישראל, וזהו בהחלט פרדוקס מוזר. מצד אחד האינטרס של שימור השטחים הפתוחים והריאות החשופות, ומנגד הרצון להנגיש את השטח לכלל הציבור. שהניסיון המר מראה שבסופו של תהליך כזה תתכסה חמדת הטבע בבטון, אספלט או זבל.

מגיש: הנה תגובת רשות הטבע והגנים: "האזור המדובר אינו שמורת טבע אלא שטח צבאי סגור ולכן מעולם לא ביצענו בדיקות במקום ואין לנו אומדן או ידע האם נגרם נזק לאזור או לבע"ח, אם בכלל. הפעולה היחידה שאנו מבצעים בשטח היא בדיקת קיני ההטלות של צבי הים. מספר ההטלות הוא תקין לחלוטין ולא נתקלנו בנזק שנגרם לצבי הים בשל סמיכות המטווח."

החשבון של ביבי בישראל היום
מגיש: ולביקורת נוספת על התקשורת. בשבוע שחלף חשפה התקשורת את קיומו של חשבון דולרים אותו החזיק בנימין נתניהו בשנים 1999 עד 2003 באי ג'רזי, המשמש מקלט מס. ברוב העיתונים נמסר לציבור מידע המתאר את הבעיה האתית והחוקית של ניהול חשבון כזה. לעומת זאת ב"ישראל היום" העלו כתבה שעיקרה תגובת נתניהו, בה נטען כי הוא לא עבר כלל על החוק, וכי זכותו של כל אזרח ישראלי להחזיק חשבון מט"ח בבנקים בחו"ל מאז 1998.כדי לטשטש את העניין ולהסיט את אור הזרקורים מנתניהו, פרסמו ב"ישראל היום", יום אחרי חשיפת החשבון, כתבה בה נטען כי גם פוליטיקאים, בנקאים, דירקטורים, אנשי עסקים ובעלי הון מחזיקים בחשבונות סודיים בחו"ל.

עד כאן "סדר חברתי" להפעם, נתראה במהדורה הבאה!

סוף תמלול הכתבה: סדר חברתי 22/1/2014

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס