תמלול הכתבה: מלחמת הכל בשמאל

ציפי לבני: השיח הוא לא שיח שהוא באיזושהי הבנה של הדין החל, שמחייב את כולנו, הוא שיח מסוג אחר לגמרי.

קריינות: בתחילת השבוע אישרה ועדת השרים לחקיקה את המשך הכנתו של חוק עמותות השמאל, לקריאות שניה ושלישית בכנסת. משמעות החוק: הטלת מיסים בגובה 45% על עמותות שיקראו לחרם על ישראל, יפגעו בחיילי צה"ל או בסמלי רשויות המדינה.

דב חנין: זו הצעת חוק שהיא מסוכנת לאירגוני זכויות אדם, לארגוני דמוקרטיה, לארגוני שלום, אבל לא רק להם. צריך להבין שברגע שמקבלים את העיקרון, שאפשר להטיל מיסים לפי השקפותיו של אדם ולא לפי הכנסתו, אנחנו נמצאים במקום אחר לגמרי.

פאטמה חילווה: אנחנו במציאות של כיבוש והמדינה לא רוצה להודות במציאות הזאת. ואם היא לא מודה במציאות הזאת, אנחנו נמשיך. המוני אקטיביסטיות, והן מרגישות שזה המרכז שהוא מין מועדון, מין בית להן, מין מקום לסיעור מוחות ולחשיבה. אז אם המקום הזה ייסגר אז המון דברים יפסקו.

קריינות: חוק עמותות השמאל מצטרף לכ- 30 חוקים אנטי- דמוקרטיים שעברו בכנסת בשנים האחרונות, או נמצאים כרגע בתהליכי חקיקה בתמיכת הממשלה. השלטון מעולם לא היה נחוש כל כך לרסן את מתנגדיו בשלל היבטיי החיים האזרחיים, מתוך מטרה ברורה לסנדל את מקורות המחייה של מתנגדיו, בריצת אמוק תוך ניצול חלון ההזדמנויות של האחיזה בשלטון.

זהבה גלאון: לגרש מסתננים, לעצור במעצרים מנהליים, להרוס בתים, לפגוע בחופש הביטוי, בחופש ההתאגדות, בזכות לקניין, מה השתגענו? מי בעל הבית? אני שואלת. כנסת, שהייתה צריכה לבצר את מעמדה של החברה הישראלית כחברה דמוקרטית, היא בעצם הגוף המפגע. לא ארגונים עושים נזק לישראל בעולם, ההצעה הזאת תעשה נזק לישראל בעולם. היא תבאיש את ריחה, היא תהפוך את מדינת ישראל למדינה מנודה מה זה? מקרתיזם מודרני?

כתב: הם מפחדים?

דב חנין: הם מאוד מפחדים, וכנראה שיש להם סיבות.

זהבה גלאון: פוטין עשה את זה, הוא חוקק חוק דומה ולא מבקרים יותר את פעילות השלטון, ואם אתה מבקר את פעילות השלטון אתה מאחורי סורג ובריח. הרי זה יהיה השלב הבא.

תמר זנדברג: הממשלה מקדמת חוקים שהיא יודעת שלא יעברו. היא יודעת שהם יפסלו, או בבג"ץ וככה היא תוכל להרוויח פעמים: גם לא לקדם חוק שיהיה עליו ביקרות בינלאומית, וביקורת קשה מאוד בחברה הישראלית, וגם לתייג ולסמן את בג"ץ כשמאלני וככה להמשיך את הקעקוע שלו.

קריינות: נדמה שגם לח"כים בימין ובמרכז המפה לא נוח מהחקיקה האנטי-דמוקרטית, אך האופוזיציה לא חוסכת מהשותפות הקואליציוניות את חצי הביקורת על תפקודם הפרלמנטרי הדו פרצופי.

איציק שמולי: הדואליות הזו במעשים של "יש עתיד" מלווה אותנו מתחילת הכנסת הזאת. גם בשדה החברתי-כלכלי אתה יכול למצוא פער מאוד מאוד גדול בין האמירות לבין המעשים של חברי "יש עתיד" והצבעות בפועל. ואת הדבר הזה צריך להפסיק.

קריינות: אין לדעת אם השוואה של החקיקה המכרסמת בדמוקרטיה הישראלית, למגמות דומות במשטרים פשיסטיים עד עליית הכתבה לשידור, תיוותר חוקית על פי ההצעה לתיקון חוק לשון הרע, המונחת גם היא על שולחן הכנסת. נבחרי ציבור נחושים בתמיכתם מגמת החקיקה האנטי דמוקרטית הזאת , אולי שחכו, אבל מי שטעם מחופש הביטוי וזה ניטל ממנו, צפוי להשיב מלחמה.

זהבה גלאון: יכול להיות שבסופו של דבר נצליח לסכל את יוזמת החקיקה הזאת, אבל הנזק כבר נעשה. זאת אומרת השיח הפך להיות מסית, גזעני, אלים, נותן לגיטימציה לפגיעה בארגוני החברה האזרחית.

פאטמה חילווה: אז אם יש לנו גם מיסים על מה שנכנס, אז אנחנו עלולות להיסגר. הארגון עלול להיסגר.

ציפי לבני: איך אמר בגין, "בתוך מדינת ישראל יהיה הצדק השליט העליון". אז הצדק כולל שוויון זכויות מלא, אבל אני חוזרת ופונה אליכם, אל תנגנו על העצבים החשופים, אל תביאו אנשים לקיצוניות. החוק הישראלי הוא החוק שאמור לחול על כל אחד ואחת מאזרחי המדינה הזאת. לא יותר ולא פחות וזאת הדרך לקבל שוויון זכויות מלא.

סוף תמלול הכתבה: מלחמת הכל בשמאל

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס