תמלול הכתבה: עובדי קבלן בדמוקרטי?

מגישה: רגע לפני החופש הגדול שבתו מורי בית הספר הפתוח - הדמוקרטי ביפו בשל תנאי העסקתם ובשל דרישת העירייה להעסיק אותם באמצעות החברה העירונית "יובל-חינוך" שמשמעותה הפיכתם לעובדי קבלן תוך שלילת תנאיהם.

דניאל תדמון: בתחילת השנה קמה כאן התארגנות עובדים, 28 מורים התאגדו דרך כוח לעובדים במטרה לנהל משא ומתן עם עמותת ההורים שמפעילה את בית הספר כדי להשוות את התנאים שלנו לתנאים של משרד החינוך, כדי לתקן כל מיני עוולות שנעשו כאן. הרבה זמן ניסינו להיכנס למשא ומתן וכמה חודשים אחר כך שסוף סוף הסכימו לשבת אתנו נודע לנו שעמותת ההורים עומדת לפטר כמעט את כל המורים שהיא מעסיקה ולהציע להם לחזור לעבוד בבית הספר, רק במיקור חוץ של חברה עירונית בשם יובל-חינוך בעצם בתור מורי קבלן.

מגישה: דרישת העירייה הגיעה, ככל הנראה, על רקע תביעה משפטית של אחד ההורים לאחר פרסום מסקנות מבקר המדינה בדבר תשלומי הורים. עמותת ההורים שמפעילה את בית הספר פנתה בבקשת סיוע לעירייה, וזו החליטה להעביר את העסקת המורים לחברת יובל חינוך. 

נעמה ביגלמן: אנחנו לא רוצים להיות עובדי קבלן, אבל אנחנו מבינים שכרגע אין ברירה אחרת או לפחות זה מה שמוצג לנו ולכן אנחנו מוכנים להיות עובדי קבלן, אבל אנחנו רוצים להיות מוגנים בתוך זה כי יובל-חינוך היא חברה שיש לה היסטוריה מאוד-מאוד מאוד מדאיגה לעובדים והדרך היחידה שלנו להגן על עצמנו זה להיות ועד יציג, וועד שיש לו את הזכות החוקית להגן על הזכויות של העובדים.

מגישה: בלי להתכוון מצאו עצמם ההורים וגם המורים תחת מכבש הלחצים של העירייה ואינם יודעים מה עתיד להיות גורלו של בית הספר.

דניאל תדמון: ההורים מרגישים כאן בין הפטיש לסדן, ולמעשה הדרישה הזאת של העירייה מעבר לזה שהיא לא מוסרית ועומדת בניגוד לכל הערכים הדמוקרטים שעליהם אמור להתבסס בית הספר הזה, היא פשוט לא חוקית – אסור לאף מעסיק ובמיוחד אם זה גוף ממלכתי או גוף ציבורי לפעול כנגד התארגנות עובדים ולהתנות המשך העסקה של עובדים בעצם בזה שהם לא יהיו מאורגנים.

נעמה ביגלמן: מפחידים את ההורים וזה עובד וזה יום מאוד עצוב לדעתי.

מגישה: מעיריית תל אביב נמסר כי לא נחתם שום הסכם על פיו מורי בית הספר יועסקו על ידי "יובל חינוך". חוסר הודאות ילווה את קהילת ביה"ס ביפו לאורך חופשת הקיץ.

סוף תמלול הכתבה: עובדי קבלן בדמוקרטי?

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס