תמלול הכתבה: סדר חברתי 19-3-2013

מגישה: מציגה את כותרות המהדורה.

מגישה: "סדר חברתי" - מהדורת האקטואליה של הטלוויזיה החברתית.

סקר אהדה

מגישה: השבוע פרסמו כלי התקשורת בישראל סקר אהדה אמריקאי. הסקר ביקש לבחון מי אהוד יותר על הציבור האמריקאי: הישראלים או הפלסטינים. גופי התקשורת הפליאו להתעלם משטחיותו של הסקר וקפצו על תוצאותיו כמוצאי שלל רב: 64% מהאמריקאים אוהדים את ישראל ורק 12% בעד הפלסטינים. גופי התקשורת בישראל הפכו ליחצנים של מזמיני הסקר - יהיו אשר יהיו - המניחים כי הציבור הישראלי והציבור הפלסטיני הם קבוצות אחידות בעלות אינטרסים סותרים וכי קידום האחת בא בהכרח על חשבון האחרת.

ועדה סמויה

ולשגרת חיינו. מה קורה אם התרופה לה אתם זקוקים אינה כלולה בסל התרופות? אם מיהרתם להכניס את היד לכיס, יתכן כי אתם כמו רוב הציבור אינכם מודעים כלל לאפשרות נוספת: פנייה לוועדת החריגים של קופת החולים שבה אתם חברים. מטרת הוועדה היא מתן מענה לחולים שהטיפול לו הם נזקקים אינו נכלל בסל התרופות. מחקר חדש מגלה כי 70% מהציבור אינו מודע לקיום הוועדה, גם כאשר מדובר בתרופות מצילות חיים.

ד"ר דניאל שפרלינג: המחקר שלי הראה באופן חד משמעי שרוב הציבור בישראל פשוט לא מכיר את הוועדות. מדובר בכמעט 70% מהציבור הישראלי.עשיתי סקר של מדגם מייצג,
שמה שעוד המחקר הראה זה שקיים פער מובהק, סטטיסטית, בין האוכלוסייה הערבית לאוכלוסייה היהודית. המחקר גם מראה שאנשים שיש להם ביטוחים פרטיים וביטוחים משלימים בנוסף למה שכל אדם זכאי לקבל, שזה מסגרת הסל, המסגרת הבסיסית, יודעים יותר על הוועדה ומכירים יותר את הוועדה מאשר אנשים שאין להם את העניין הזה, וגם אנחנו רואים קשר בין השכלה לבין היכרות עם הוועדה.

מגישה: מידע בנושא ועדת החריגים לא מתבלט באתרי קופות-החולים השונים.

ד"ר דניאל שפרלינג: הוועדות עצמן מקבלות כסף מהקופה. זאת אומרת – המדינה לא נותנת תקצוב לוועדה, ולכן הקופה, מבחינתה, מבקשת לצמצם הוצאות. היא לא רוצה לחלק כסף במקום שהיא יכולה אולי לא לחלק. ולכן מבחינתם, יש להם ודאי אינטרס להסתיר את העניין הזה, לא לגלות אותו באופן מפורש, באופן שמזמין מבוטחים.

מגישה: כולנו תקווה כי שֹרת הבריאות החדשה יעל גרמן תביא לשינוי המצב.

בדואים בצוותא

מגישה: מתווה בגין" להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, עומד לעלות לשולחנה של הכנסת הנוכחית לאחר שאושר על-ידי הממשלה הקודמת. הקהילה הבדואית דוחה את התכנית ומתריעה שבאישורה ובביצועה קיימת סכנה ממשית לגורלם של עשרות אלפי אזרחים, שיעקרו מכפריהם לצמיתות. הקהילה הבדואית נערכת למאבק ציבורי לסיכול התוכנית, ולשם כך קיימו כנס ביום שני בלב תל-אביב, ובו דנו בהצעה הממשלתית והציגו את עמדתם.

דבי גילד-חיו: הצעת החוק הזאת, יש בה המון המון פגמים מאוד מאוד גדולים.

מעבר לזה שמדובר בהסכם, כמובן, חד צדדי, שהמדינה קוראת לו "פשרה" כשהיא בכלל לא מתפשרת פה עם אף אחד, היא פשוט מכתיבה הסדר חד צדדי וקוראת לו 'פשרה'.

סעיד אלחורמי: לא יכול להיות שבהצעת חוק יאמר, במפורש, שלבדואים מותר שיהיה ישוב רק באזור מסוים.
ליד אופקים, למשל, לא.

חיה נח: ב-2011 מעל אלף בתים נהרסו. אלף בתים זה ששת-אלפים איש. זאת אומרת, כשמדברים על מזרח ירושלים – בשטחים, נדמה לי שמדברים על 80 לשנה.
ההיקפים פה הם די מדהימים, התקשורת לא מתייחסת לזה, זה לא מעניין את אף אחד, אין שום מוסדות שמטפלים בילדים שעוברים את ההריסות האלה, במשפחות שעוברות את ההריסות האלה.
או בכלל מתייחסים לסוגיה.

סייח אל טורי: אני רוצה להגיד לבית המשפט – אם לא יהיה צדק בבית המשפט בארץ, פה, ושוויון, לא יהיה קיום למדינת ישראל, לעולם לא. כי איזה מתנחל דתי הולך להתנחל באיזה מקום, סוללים לו מים, נותנים לו חשמל, נותנים לו משכורת, נותנים לו ונותנים לו שמירה, אם נתניהו צריך שלום, קודם כל שלום בית. תגיד לבדואי שיחיה על האדמה שלו יחד עם היהודים, כדי שלא נראה לילדים שלנו שיש פה גזענות בארץ. אני מזמין אתכם לבוא לכפר אל-עראקיב, שתסתכלו אם אנחנו פושעים, אם אנחנו בני אדם, אם אנחנו אזרחים של המדינה ואם אנחנו מקבלים את היהודים איך שאנחנו מקבלים את הערבים -
שווה-שווה.

מגישה: קולות נוספים מהכנס יועלו לאתר הטלוויזיה החברתית בימים הקרובים.

קמפיין פליטים

מגישה: ולנושא אחר. מעל 2,000 מבקשי מקלט - רובם אזרחי אריתריאה וסודן וביניהם כמה עשרות ילדים - כלואים עתה במתקני כליאה בישראל. ביום חמישי האחרון התכנסו פעילים של הארגונים א.ס.ף ואמנסטי כדי להכריז על פתיחתו של קמפיין "משחררים את הפליטים". מטרת הקמפיין היא ביטול התיקון לחוק ההסתננות, תיקון המאפשר לכלוא ללא העמדה לדין למשך 3 שנים ויותר, את מי שנכנס לישראל ללא היתר.

שרה רובינסון: האם היית רוצה לחיות כל החיים בכלא?
או אולי להישלח בחזרה לסודאן? אנחנו לא מדברים אפילו על רצח העם שמתבצע בדרפור. במה אתה בוחר?
התכנסנו כאן, פליטים ישראלים ובינלאומיים כדי לתלות פוסטרים על כל העיר. פוסטרים שמספרים את הסיפורים של האסירים שזה בעצם קמפיין שמתחיל עכשיו.
לשלוח מכתבי סולידריות לאנשים שנמצאים כעת בכלא, אז אנחנו ממש נשמח לכל אדם שמוכן להצטרף. אנחנו הולכים לקיים אירועי כתיבת מכתבים. זה הדבר האמתי. תל אביב, יפו, ערד, אשדוד, לוס אנג'לס, לונדון, דבלין, מלבורן, ניו יורק, ועוד רבים. אנחנו חייבים להשיג אנשים. השתמשו בקשרים שלכם מסביב לעולם ובישראל, לכתיבת מכתבים, ולמעשה לעורר מודעות, להגיע לתקשורת, להיעזר באנשים בעלי השפעה ולשחרר את האנשים הללו.

מגישה: בשבוע שעבר הוציא בג"ץ צו על תנאי הדורש מהמדינה לנמק את שיקוליה בניסוח התיקון לחוק. אלו מכם שרוצים לקחת חלק בפעילויות נגד כליאת מבקשי המקלט מוזמנים להיכנס לעמוד הפייסבוק "פליטים הם לא פושעים", ולהתעדכן בהמשך פעילות הקמפיין.

איפה אתם בסדר?

מגישה: לפני סיום ועדיין באותו הנושא. ביום חמישי הקרוב יתקיים ליל סדר פתוח בגינת לוינסקי בדרום תל אביב, למבקשי מקלט ופליטים ולקהל הרחב. באירוע, שהינו מסורת בת מספר שנים, תוגש ארוחה חמה, וייערכו בו קריאה קצרה בהגדה, מופעים מוסיקליים ופעילויות לילדים. כולם מוזמנים! יום חמישי בשעה 17:00, גינת לוינסקי, מול התחנה המרכזית בדרום תל אביב.
עד כאן "סדר חברתי" להפעם, נתראה במהדורה הבאה!

סוף תמלול הכתבה: סדר חברתי 19-3-2013

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס