תמלול הכתבה: השיבה היא לטובתנו?

קריינות: ישבתי לקפה עם יהב, מורה דרך ירושלמי ואקטיביסט, עם דעות מעניינות בנוגע לפתרון הסכסוך וזכות השיבה הפלסטינית.
יובל אברהם: איך קרה שאדם יהודי שחי כאן, תומך בזכות השיבה של הפליטים הפלסטינים? זה לא מובן מאליו.
יהב זוהר: השלב הראשון שלי, היה באמת לחוות את הערבים והערביות שמסביבי ובסמוך אלי, אני בתור ירושלמי בירושלים. להכיר אנשים, לדבר איתם. אתה אומר, אוקיי, אז במזרח ירושלים זה בסדר אבל אם אני אלך לבית לחם או לרמאללה, שמה זה באמת מסוכן. ואז אתה הולך לשם, ואנשים אומרים לך, למה לא באים יותר ישראלים? תבואו לחנויות, תאכלו... הפחד מהשיבה הוא פחד, והוא פחד מערבים ומערביות.
יובל אברהם: וזהו ואז בהקשר שלנו של זכות השיבה אז מאוד קשה לדמיין את זכות השיבה מתוך החשיבה הזאת של ההפרדה, שאנחנו...
יהב זוהר: ומתוך הציור שיש לך של הפליטים כאיזה המון זר ומסוכן שנמצא באיזה מקום שלישי וערטילאי,
יובל אברהם: כן
יהב זוהר: יש הרבה מהפליטים הם אזרחי ישראל.
יובל אברהם: בעצם כשאנחנו מדברים על שיבה, אז גם זה שלב אחד מעבר. אנשים ישובו ויגורו כאן איתך. אולי ביפו, במנשייה, וזה...
יהב זוהר: זה הכל כאן איתי, מה ש... זאת אומרת אני חי בירושלים, הפליטים חיים איתי בירושלים. תושבי מחנה הפליטים שועפט עובדים במרכז העיר ירושלים, הלחץ הוא לא מאיפה שהם יגורו, הפחד האמיתי פה אם כבר, הוא מדמוקרטיה, הוא ממצב שבו הם יהיו שותפים בקבלת החלטות. כי זה שהם נמצאים תחת שלטוננו בלי זכויות, אנחנו פחות או יותר מקבלים. ואנשים מעזה הרי עבדו בתל אביב, וניקו את רחובות תל אביב. הבעיה לא היתה שהם יהיו כאן, הבעיה היתה שהם יישארו עניים, שהם יישארו נשלטים, שהם יישארו בלי זכויות.
יובל אברהם: אני חושב שיש עוד פחד שאולי הוא קיים שהוא קשור לזהות, שיש איזו שהיא זהות, כרגע תרבותית, ישראלית, שהמרחב כולו בעברית, שאתה מרגיש מאוד בבית, זה דבר שצריך להתייחס אליו שבאמת...
יהב זוהר: לגמרי, זה לא שיפסיקו לדבר פה עברית. כל השינויים הפוליטיים שנעשה אגב, אני לא אומר שזה דבר טוב אבל יהודים הם בעלי ההשכלה פה, והם בעלי הנכסים פה, זה ייקח הרבה זמן עד שבאמת מאזן הכוחות יתהפך, גם כשהוא מתהפך פוליטית ואפשר לראות לזה דוגמאות בעולם, עדיין הקבוצה שהיא בעלת הכוח ההיסטורי, שומרת על הכוח הרבה זמן.
יובל אברהם: כן, ואתה בעצם חבר בפורום שמנסה לקדם את הנושאים האלה, נכון?
יהב זוהר: אני חבר בפורום "יהודים למען שיבה", במסגרת עמותת זוכרות, ואנחנו בעצם התאגדנו כדי להגיד שאנחנו תומכים בשיבה ולהגיד שאנחנו תומכים בשיבה לא כי מישהו דורש את זה מאיתנו, אלא כי לדעתנו זה לטובתנו. באופן שבו אנחנו יכולים להשתחרר מהחיים על החרב. לגור בארץ מה שהתנ"ך הבטיח לנו, להיות תחת גפנו ותחת תאנתו.
יובל אברהם: שזה לא יכול לקרות לפני השיבה, למה?
יהב זוהר: כל עוד אנחנו, תראה... תראה את האנשים שצועדים על הגדרות ואנחנו יורים... אנחנו... אנחנו יורים בילדים, בנשים, בכל מי שמתקרב לגדר ורוצה לשוב. האנשים האלו לא יפסיקו לרצות לשוב, אתה יכול להמשיך לירות בהם אבל זה המצב שתהיה בו. ועל מה? באמת, חסר פה אדמה? הנגב... כל המקומות, שמונים ומשהו אחוז מהכפרים, האדמה עומדת פנויה.
יובל אברהם: כן, ותגיד אתה חושב שיש סיכוי לשכנע יהודים אחרים בדבר הזה? נגיד מהחוויות שלך, נגיד כשאתה אומר לאנשים שאתה תומך בזכות השיבה ו...
יהב זוהר: אז הנה קצת מצחיק שאני פה מדבר איתך כי אני לא חושב שככה אני יכול לשכנע מישהו. החוויה שלי והיא חוויה גם בתור מורה דרך, שיחת סלון אני לא מכיר, לא זוכר אף פעם בחיי שהשתתפתי באיזה ויכוח פוליטי בישראל שמישהו אמר – וואלה! רגע אני עכשיו אחשוב מחדש. ומצד שני אני חושב שהווית ההפרדה שלנו יוצרת תודעה, ושאנחנו צריכים ויכולים לשים לזה לב, ויכולים באופן פעיל ליזום שינוי, אם זה לפגוש פלסטינים ולשבת איתם ולדבר איתם באמת אני חושב, שזו כן חוויה שהיא משנה.

סוף תמלול הכתבה: השיבה היא לטובתנו?
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס