תמלול הכתבה: משט מחאה נגד ייצוא הגז

מפגינים: "רוצים גז, לא רוצים גזרות"

"רוצות גז, לא רוצות גזרות"

קריין: מאגרי הגז שהתגלו בשנים האחרונות מול חופיה של ישראל, עשויים להעניק לישראל עצמאות אנרגטית למשך שנים רבות. אך כרגיל, הפיתוי גדול מההיגיון - ישראל שוקלת בימים אלו לאפשר לתאגידי האנרגיה להאיץ את תהליך שאיבת הגז ולמכור חלק גדול ממנו לארצות אחרות. החלטה אשר עלולה לעלות ביוקר כמעט לכולנו ולעלות חיוך רק לבודדים מאתנו.

בשבת האחרונה יצאו פעילים למשט מחאה לשם העלאת המודעות לגזל הגז. המשט יצא מחופי הרצליה עד לחופי תל אביב ובחזרה.

מאי קסירר: אם תתקבל החלטה לצד אחד או לצד שני, אנחנו יכולים להרוויח או להפסיד סכום של 600 מיליארד, שזה אומר 300 אלף שקל למשפחה בישראל – שזה סכומים עצומים, הרבה יותר מתקציב הביטחון, הרבה יותר מכל דבר שעושה הרבה יותר רעש מההחלטה על ייצוא הגז.

גיא ג'אנה: אזרחי ישראל צריכים לדעת שהגז הזה בעצם יכול לחסוך להם שנתיים של תשלום מיסים. אני אגדיר את זה פשוט – שנתיים לא לשלם מיסים בכלל.

קריין: בימים הקרובים תגיע הממשלה להחלטה האם לייצא את הגז או לא. אולם לנו עוד קשה לדעת מה יעלה בגורל אוצרות הטבע שלנו, מאחר והדיון נעשה בדלתיים סגורות. מה שכן ידוע לנו הוא שהצעת ההחלטה מתבססת על המלצות ועדה ממשלתית בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה שאול צמח. ועדה אשר המליצה לאפשר ייצוא של למעלה ממחצית עתודות הגז של ישראל.

מאי קסירר: זה לא יכול להיות שזה יעשה בלי דיון ציבורי, בדלתיים סגורות, שהחומרים לא יהיו חשופים לציבור. דו"ח ועדת צמח שהיה צריך להאבק כדי לחשוף אותו ואז גם כשהוא נחשף צנזרו חלקים ממנו, דו"ח במשרד האוצר שהוסתר ומוסתר – שאומרים יש טיוטה, אין טיוטה. וכמובן שההחלטה תתקבל בוועדת שרים שהיא הצבעה סגורה שלא יודעים בכלל מה קורה שם ואין על זה מידע.

גיא ג'אנה: ה-300 פעילים האלה שעובדים כבר חודשיים, חודש וחצי, חודשים על המאבק, הם פעילים שהם לא פעילים היסטרים כמו שמכנה אותם לפיד באיזה פוסט שהוא העלה. אנחנו באים עם ידע והבנה, אנשים חקרו ולמדו, אנחנו באנו לספר לציבור שאנשים יודעים מה קורה שם עכשיו ואנחנו נפרסם ונפיץ כל מידע שיש לנו – יש עיוותים בוועדת צמח, יש דו"חות שהוסתרו וזה יכול לעלות לנו ב-600 מיליארד שקל.

מפגינים: "לא נותנים את הגז לטייקונים"

קריין: סכומי העתק שבאפשרותה של ישראל לחסוך, אם יוחלט להשאיר את הגז בתחומי המדינה עשויים להציל נפגעים רבים של גרעון מתמשך.

רחל לוי: המחייה שלי שואפת לאפס, שכר מינימום לא מקיים אותי, אני לא שורדת בעצם. האדון החליט ש"וואו יופי לנו בואו נטיל עליהם עוד קצת מכות" – "בואו נכה בהם עוד קצת", אני שואלת מאיפה בדיוק? כל משאבי הטבע של המדינה הזאת יכולים להוות פתרון נהדר לכלל האוכלוסייה – אז למה לדפוק אותנו חזור ושנן? למה לא למצוא פתרונות יצירתיים? ונוסיף על זה, יתרה מכך מה פתאום שניתן לטייקונים לשלוט לנו בחיים, למה?

מאי קיסרר: יש פה הקלות מס בלתי רגילות ובעצם כל הטענה שאם נייצא היום יכנס כסף לקופת המדינה היא לא נכונה כי אנחנו לא הולכים להרוויח כל כך הרבה מהעניין הזה – לא ממס ותמלוגים.

 

גיא ג'אנה: במקום לשים עלינו יותר מע"מ, יותר מס הכנסה, יותר גזרות אנחנו יכולים לבוא ולקחת את הכסף ממשאבי הטבע שהם שלנו – עכשיו זה הזמן להתעורר!

סוף תמלול הכתבה: משט מחאה נגד ייצוא הגז
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס