תמלול הכתבה: הראפריות

כתב: אז ראפריות הן חלק מאוד חשוב בתופעה שנקרת היפהופ כמחאה חברתית, לאו דווקא כי הן נשים, אלא כי הקול שלהם מייצג בעיות מסויומות שלא מדברים עליהם בחברה שלנו. בקיצור, הלכתי לפגוש את סימה נון ויסמין ג'אזז.
קטע משיר: בנות הן סתם זונות, חרא על זה
לא יודעות לחנות, חרא על זה
לא רוצות לבוא איתך, לא רוצות לשתות איתך, היי אל תנסה
כותבת על השיט שמעצבן אותי.

סימה נון: בשבילי היפ הופ זה משהו... זה כלי שאיתו אני יכולה להעביר לקהל מסר שהוא לפעמים זה בוטה אבל זה לא אלים.

קטע משיר: הכל זה חלק מהדרך שלי, אני בטוחה גם אם אין הבטחה, עכשיו אני רצה לתת ת'תשובה לכל מה שקרה, ואסור לוותר.

יסמין ג'אז: זה הפלטפורמה האחרונה בעצם שהיא מיינסטרים, שהיא מכילה בתוכה כל כך הרבה טקסט ודעה, שיכולה לעבור באמת לילדים גם וזה... בגלל זה אני חושבת שראפ ספציפית הוא... גם אם אתה לא אקטיביסט, זה אקטיביסטי שאתה עושה את זה.

סימה נון: אני רוצה להרחיב את היכולת של החברה שלנו, שנוכל להתייחס לנשים כמו שצריך, לכבד אותן.

יסמין ג'אז: לי יש את האפשרות כמו לכל אחד לראות את הנכון והלא נכון, כאילו זה לא שאני יש לי שליחות אלא לכל אחד יש שליחות, פשוט החיים של כולם לא מאפשרים לכולם להבין את זה אני חושבת.

סימה נון: ואני חושבת שצריך לפעמים להשתמש במשהו שהוא קצת בפרצוף של אנשים כדי להדהד את הבעיה הזאת בחברה שלנו, וליצור לה איזה שהוא פתרון ואיזה שהיא התנגדות, מחאה, סוג של מחאה כדי לא לסתום לנו את הפה, כמו שנעשה לאורך ההיסטוריה במלא הזדמנויות.

יסמין ג'אז: נתקלתי בכל מיני התבטאויות גם בנוגע לזה שאני אישה, אנשים שהציעו כל מיני דברים בתמורה לדברים, נגיד "אל תשים לי יד על המותן" זה סיפור ממש על איזה שהיא הצעה שסירבתי.

קטע משיר: מבטיחה שמנסה להתקדם, להשתקם מכעסים להתעלם, ולא לחשוב על מה שיש לכם לאמר עלי, ההזדמנות כאן אז כדי לקפוץ לתפוס, אני לא טרף אני שד, בלי לפחד מול העולם פורצת דרך, לא זקוקה ללוויה, לא מחפשת מלך בלי נעליים, רגלי פלדה חוזרת אל הערך, יוצאת ממני וחוזרת אל עצמי, יוצאת מאין לי וחוזרת לשלי, יוצאת החוצה כי אוויר עושה לי טוב, יוצאת על אמת לא מפחדת לעזוב.

סימה נון: אני משתמשת גם בהומור, וגם באמת במשהו שהוא קצת בוטה, כי הרבה פעמים אנחנו כאילו מנסים ליפייף את הבעיה, ויש בעיה בחברה שלנו, שילדות קטנות, צעירות, שחושבות שהן לא יכולות לעשות היפ הופ כי הן רואות רק בנים על המסך או רק שומעות גברים ברדיו, שהן ידעו שהן יכולות, אם זה בעזרת השיר הזה או בעזרת השירים הבאים שאני אעשה.

קטע משיר: כל אחד יכול להזדהות להתפתות להשתנות איתי, לא רוצה לכעוס אבל אין צדק בעולם, הרוב ממש שבורים אל תחפש אותו אצלם, בם, כולם באים ברע לפעמים, חם, נהיה פה כל כך חם, נשרפות לי הפנים, שים לי איזה שיר איזה שים, רק שלא יוריד לי שיירים, מרגיש שכולם עושים דווקא.

יסמין ג'אז: אני רוצה להגיד לראפריות הישראליות כמה דברים, קודם כל לא לפחד אני נתקלת לפעמים בהודעות מבחורות, שכאילו "שמעי, אני כותבת את זה ואת זה ואני מפחדת מהתגובות ואני מפחדת ממה יחשבו עלי". כאילו זה כלי, זה ביטוי, מה זה ביטוי? ביטוי זה כלום, זה כאילו הדבר הכי קשה לעשות אבל הכי בסיסי שאמור להיות.

קטע משיר: זאת מלחמה! יבן של זונה! זאת מלחמה!

כתב: וואלה יש עוד הרבה בעיות בחברה שלנו, בפרק השלישי והאחרון נסענו ללוד בשביל להיפגש עם אחד מהרכבי ההיפהופ הכי בועטים כרגע בסצנה הישראלית, זולוד. בשביל לשמוע מהם, איפה ההיפהופ פוגש את המחאה החברתית. נתראה בפרק הבא.

סוף תמלול הכתבה: הראפריות
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס