תמלול הכתבה: 50 שנות כיבוש ובמצפון נקי, האמנם?

מתוך הסרט "במצפון נקי – אלפא כפול": אני בכלל קורא למכתב שלנו מכתב הצייתנים. מכתב הטייסים הצייתנים. חונכנו בבית ספר לטיסה, ובקורס הקצינים של חיל האוויר, שיש פקודות לא חוקיות בעליל שאסור לבצע...
קריינות: סרטו הגנוז של הבמאי אורי ברבש "במצפון נקי - אלפא כפול" הוא אחד מעשרים הסרטים שהוקרנו בסינמטק תל אביב בפסטיבל סולידריות לקולנוע וזכויות אדם.
דני וילנסקי: לאור כל מה שקורה במדינה, מאות המיליונים שמושקעים בחגיגות שמנסות להפוך את ירושלים המשוסעת לעיר שחוברה לה יחדיו, והניסיון הזה להטמיע את השטחים הכבושים כחלק ממדינת ישראל, וטשטוש של הקו הירוק –בהחלט אני חושב שמצדיק איזו שהיא תגובת נגד אמנותית תרבותית.
קריינות: את תגובת הנגד התרבותית מציע דני וילנסקי בפסטיבל סרטים, שכבר לפני חמש שנים נקרא אינתיפאדת אומנות ושונה עם הזמן לפסטיבל סולידריות. השנה הוקרנו בו 20 סרטים, שבמרכזם התנגדות לכיבוש, מאבק בגזענות, חתירה לשלום, צדק חברתי ודמוקרטיה.
טליה ששון: בזמן האחרון אני עסוקה בשאלה מי הוא בוגד? יכול להיות שבוגד זה אחד שחושב שמדינת ישראל, נכון היא מדינת הלאום של העם היהודי, אבל היא גם המדינה של כל האזרחים שחיים בה. אולי הוא בוגד. או כאלה שמתנגדים לכיבוש, מתנגדים להתנחלויות, אולי הם בוגדים. כנראה שאני נופלת לכל ההגדרות, אין מנוס. אני החלק הזה שהוא בוגד.
חווה לרמן: מעבר לזה שמגיעים לכאן כל המשוכנעים כמוני, זה ייגע גם באנשים שאיכשהו טומנים את הראש בחול.
ווג'יה בורנט: היום נכנסתי לאיזה סרט שהוא שייך לנבי סאלח והיה ממש מרגש וגם מעצבן וגם לא יכלתי להחזיק את עצמי, התחלתי גם לבכות...
מיקי קרצמן: אני מצלם בשטחים מאמצע שנות השמונים, והתחלתי מהמקום הזה של לחשוב שאולי תמונה יכולה לשנות, או לייצר דיון, ועם השנים נהייתי סקפטי ביחס לזה.
קריינות: בניגוד לסקפטיות של קרצמן תמונות ההרג של ילדים ונשים שפורסמו בעיתונים לאחר חיסולו של שחאדה מהפצצות חיל האוויר בעזה, שברו את מצפונם של הטייסים אלון ויונתן.
יונתן שפירא, מתוך הסרט "במצפון נקי – אלפא כפול": עכשיו היה לי טון, והיה לי 15 אנשים, והיה לי תשעה ילדים, והיה לי 150 פצועים/נפגעים, והיה לי את התמונות בטלוויזיה שרואים, והיה לי את מה שאומר מפקד חיל האוויר – הבנתי שמשהו פה לא טוב. ושלי יש אחריות.
אלון רבינוביץ, מתוך הסרט "במצפון נקי – אלפא כפול": יכול להיות שאני חי באיזו שהיא בועה? שאני מאמין בלב שלם בדברים נהדרים, אבל הם לא עומדים במבחן המציאות?
צופה בפסטיבל: חבל שעברו 13 שנה ולא השתנה יותר מדי, שזה המון זמן. ואנחנו לא קמים ועושים עם זה שום דבר.
צופה בפסטיבל: איך אתה פותר את הבעיה?
צופה בפסטיבל: או מסיים את הכיבוש ונפרד, או מספח והופך את כולם לאזרחים.
דני וילנסקי: במסגרת הפסטיבל עשינו מחווה לבמאים ותיקים – לרם לוי, לג'אד נאמן, ליגאל בורשטיין ולמוטי קירשנבאום. סרט אחד כזה הצגנו – "רימון בעזה".
מתוך הסרט "רימון בעזה": בעזה התפוצץ הבוקר רימון יד שהוטל לעבר משאית ישראלית
דני וילנסקי: זה סרט שנעשה בסמוך מאוד למלחמת ששת הימים על עזה, והיום אנחנו רואים בפרספקטיבה של זמן, בעצם מה 50 שנה של כיבוש עשו גם לנו וגם לעזה.
קריינות: הסרט התיעודי "רימון בעזה" שנעשה בשנת 1970, על ידי מוטי קירשנבאום, חשף לראשונה את המחסומים, את המצוקה הכלכלית, את בעיית המים ואת בעיית הדמוגרפיה.  במבט לאחור, מציגה אליזבט טורקוב מארגון גישה, מציאות עגומה בעזה של היום.
אליזבט צורקוב: ישראל לא יכולה לטעון "אנחנו התנתקנו מעזה, אין לנו שום אחריות למה שמתרחש שם" כאשר היא שולטת בכל-כך הרבה מאפייני החיים של אנשים. אנשים רוצים אולי לשווק תוצרת חקלאית מסויימת – זה הכול תלוי בישראל. אנשים רוצים לחיות עם חשמל זורם בבית בכל שעות היממה – זה מושפע במידה רבה על-ידי ישראל.
צופה בפסטיבל: כשאת נותנת את ההרצאה הזו לקהל לא ישראלי, או לקהל שלא מבין, את נותנת גם את הצד השני של המטבע? או למה זה אסור? או איפה הסיכון פה?
קריינות: הטיעונים של ארגון גישה מעוררים ויכוח סוער בקהל, שביום יום,  כמעט ואינו נחשף למה שקורה בעזה.
צופה בפסטיבל: האינטרס שלנו שיהיה פתרון, לא האינטרס שלהם
צופה בפסטיבל: אני הייתי עשרות פעמים בעזה. הם מתים שאנחנו נחזור לשם, מתים
אליזבט צורקוב: רוב תושבי רצועת עזה בכלל לא יכולים להגיש בקשה בשביל לצאת מרצועת עזה
קריינות: פסטיבל סולידריות מהווה פעולה אחת ברצף של מחאות נגד 50 שנה לכיבוש, אשר מנסות לסדוק במשהו את חגיגות איחוד ירושלים שמקדם הממסד, לצד פגיעה הולכת ומעמיקה בחופש האומנות והביטוי.
זהבה גלאון: בימים שהכול כל כך שחור והגזענות והרדיפה והפגיעה במיעוטים ובזכויות האדם, פתאום יש כאן פסטיבל, שמדבר על זכויות אדם, ששם את זה על הבמה בקדמת הבמה. זה לא משהו מחתרתי יותר, זה מקבל מקום של כבוד בסינמטק. וזה אומר לציבור: נא בעין לכל מי שרודף אחרינו וזורק עלינו ומקלל אותנו ומחוקק נגדנו לא יעזור להם. בעיניי זה פרויקט מדהים, אני חייבת להודות.

סוף תמלול הכתבה: 50 שנות כיבוש ובמצפון נקי, האמנם?
 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. ענבל 19 במאי, 2017  בשעה 0:38

    את השטות הזו מראים כל הזמן בטלוויזיה…..
    אולי תסקרו גם את הצד השני??? ולא עוד חבורה של שמאלנים "נאורים"

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס