תמלול הכתבה: ביטחון או יוקר המחיה? הצעירים בוחרים

עמיחי שיקלי: תשאלו את עצמכם, האם אתם רוצים לקבל מדינה חמאסית, על כביש 6, אני אומר לכם חבר'ה, אם זה יקרה, אף מטוס לא ימריא מנתב"ג, תודה.

כתב: נראה שגם בבחירות האלו, מה שזוכה ליחסי ציבור הכי טובים אלו הסוגיות הביטחוניות, בעיקר בגלל הקמפיינים של המפלגות המובילות בסקרים, זה בהחלט בא על חשבון סוגיות חברתיות כלכליות שפשוט לא מדברים עליהם מספיק. מעניין לבדוק האם הדור הצעיר שעומד לבחור לכנסת בפעם הראשונה, שוקל סוגיות כאלו ואחרות כמו יוקר המחיה, כשהוא בדרך לקלפי. יצאתי לבדוק את זה בבית ספר אליאנס ועירוני ד' בתל אביב, שם התקיימו פאנלים של המועמדים לבחירות, והדמיה של ההצבעה.

כתב: יש גם טיפול בעניים, שהיום יש מספרים מחרידים על מצב העניים בישראל, האם אתה חושב שזה משהו שצריך להיות במצע של כל מפלגה, כל מועמד לבחירות?

עילאי וורשבסקי: מבחינת עוני וטובת מחייתם של האזרחים, אני חושב שצריך להיות במקום הראשון במצע של המתמודדים.

רועי כהןאני דרשתי ואני דורש שמדינת ישראל תסתכל בעיניים לדור הצעיר, שרוצה להיות מחר בבוקר עצמאי ורוצה לקום בבוקר ולדעת שיהיה לו מקום עבודה, ושיהיה לו יכולת לקנות פה דירה במדינת ישראל, ו"כולנו" מתעסקת בזה, תתעסק בזה, וזה מה שהיא עושה.

עילאי וורשבסקי: צריך גם כמובן את הנושא הביטחוני שחוזרים עליו, אבל אליו אין הרבה שינויים, והעוני והרפורמות שיכולות לעבור, הן מאוד רחבות, ועליהן צריך לדבר יותר.

ליה להבי: עוד לא נחשפתי לקשיים של יוקר המחיה, אבל משהו שכן סובב את כולנו זה ביטחון.

כתב: גם בתור תל אביבית את מרגישה שעדיין סובב אותך הביטחון, הסוגיה הזאת?

ליה להבי: כן, ואני גם חושבת שהקמפיין של דררם שחור מאוד העלה את הנושא הזה, וזה משהו שעלה לכולם במודעות פתאום, יותר.

כרמן אלמקייס עמוס: מפלגת גשר, חרטה על דגלה, מסיבות מאוד, מאוד ברורות את הנושא החברתי, מכיוון ש... קודם כל כמו שראיתם, אנחנו לא טוענים לכתר, אורלי לוי לא טוענת להיות שרת הביטחון, זה לא מעניין אותה ולא מעסיק אותה, יש לנו מצע מאוד, מאוד מפורט, שבראשו מצב הבריאות במדינת ישראל, החינוך במדינת ישראל ודיור, ודיור ציבורי.

רון בן נון: סבתא שלי מחכה כבר 22 שנה לדיור ציבורי, והיא עוד לא קיבלה. וזה מלחיץ, זה מפחיד, שאין לך... אין פה כל כך עתיד עם הכלכלה, לפחות איך שזה הולך עכשיו, זה לא מתקדם לשום מקום, לפחות איך שזה הולך עכשיו, זה לא מתקדם לשום מקום, זה רק... העניים נהיים עניים יותר, והעשירים נהיים עשירים יותר, אבל באמצע מעמד הביניים מפסיד, ואני פוחד שעוד כמה שנים אני לא אוכל לקנות פה דירה. ולדעתי בקצב הזה גם הילדים שלי לא יוכלו לקנות פה דירה.

ליה להבי: יוקר המחייה זה משהו שהוא בעל חשיבות אדירה, ואני מאוד מקווה שיסדרו את המצב ושכן יקטינו אותו ואת הפער בין הפריפריה לתל אביב, למרכז, אבל העדפתי את הביטחון מאשר את יוקר המחייה.

עידן נאור ואיתי בן לולו: פחות יוקר המחיה, יותר הביטחון, הביטחון זה מה שחשוב כרגע. באיזה שהוא מקום קודם כל ביטחון, אם אנחנו לא בטוחים אז... אפשר להיות בדירה, אבל יפול עליה טיל.

כתב: ואיך ככה הפידבקים בנתיים, מבני נוער, מאנשים אחרים?

נתי שטרן: בסך הכל אין ספק שמדובר באירוע חשוב, מאוד שמחתי לשמוע את העמדה של חלק גדול מהתלמידים שאומרים שהיה להם קשה מאוד עם תרבות השיח של המועמדים ושל הנבחרים, שהיא הייתה צעקנית, הרבה שימוש בסיסמאות, הרבה פעמים במקום תשובות ישירות לעניין, להסיט את תשומת הלב לרעת הצד האחר, זה יפה שתלמידים שמים לב לזה, שלא נסחפים לתוך השיח הזה, שחלק באמת השיח הזה היה כזה לצערי, זה שהם שמו לב וזה שזה הפריע להם, אני חושב שזה הצלחה גדולה.

כתב: והנה התוצאות:

תלמיד: במקום החמישי מפלגת כולנו עם 5.3%. במקום הרביעי מפלגת מרצ עם 13%. במקום השלישי מפלגת העבודה עם 15%. והליכוד מקום שני עם 18%. ובמקום הראשון זכתה מפלגת כחול לבן עם 38%.

כתב: בשני בתי הספר זכו במקום הראשון והשני מפלגת כחול לבן והליכוד, כאשר התלמידים שבחרו בהם העידו שהשיקול הביטחוני הוא זה שהכריע, וכשזה קורה, המצב הכלכלי חברתי שלנו בבעיה.

סוף תמלול הכתבה: ביטחון או יוקר המחיה? הצעירים בוחרים

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס