תמלול הכתבה: גדוד של ילדים

המנון: פה נלחמנו, פה ניצחנו, פה כוחנו עוד יגבר.
קריינות: בכיתה י"ב מגיעים לבית הספר חיילים כדי להכין את בני הנוער לצבא. אבל אולי צה"ל לא יהיה המקום בו ילבשו מדים לראשונה.
יובל מימרן: הצטרפתי לצופים בכיתה ז' בגלל שהצטרפתי לבית ספר חדש שלא הכרתי ילדים מהכיתה שלי ורציתי להכיר ילדים חדשים. מלמדים אותנו הרבה ערכים. ערכים של חברות ושל רעות. של עבודה בקבוצה, שמירה על הטבע, איכות הסביבה.
עמית שילה: אנשים מצטרפים פה לאיזושהי קבוצה שהם מרגישים בה שייכות וזו בהחלט דרך מאוד מאוד יעילה לסחוף אנשים.
עדי רוזנטל: אני מרגישה לחץ חברתי בתנועה, הוא קיים. נגיד בטיולים, אז קיים לחץ חברתי לצאת לטיול כי כולם יוצאים לטיול אז מה, אני לא אצא לטיול? לא, אין מצב. אני יכולה להגיד לך שבתור מדריכה מצופה ממני ואני גם עושה את זה בעצמי, להפעיל לחץ על החניך שכן יצא לטיול.
קריינות: תנועות הנוער משלימות את מערכת החינוך, את הבית ואת התקשורת בעיצוב תפיסת המציאות של ילדים. התנועה היא המקום שגורם לילדים להרגיש חשובים. ברבות מתנועות הנוער האחידות החברתית והערכית מתבטאת בלבוש אחיד.
עדי רוזנטל: אני מאוד אוהבת את החאקי. הוא מלמד איזושהי אחדות מגניבה כזאת. זה כמו שבצה"ל כולם הולכים על מדי זית, אז בצופים יש את האחדות הזאת של החאקי שמלמדת שכולנו שווים, כולנו אותו דבר, כולנו באנו מאותו מקום, כולנו נלך לאותו מקום.
עמית שילה: אני חושבת שזה מכין אותם למצב שבו הם שליחים של משהו, שהם חלק ממשהו יותר גדול, שמשהו הגדול הזה יותר חשוב מהם ומהרצונות שלהם ומהמחשבות שלהם ומהרגשות שלהם.
חניכים/ות: שתיים, שלוש – הקשב.
קריינות: המרכיב הצבאי בתנועות הנוער לא הופיע רק בשנים האחרונות. טל סגל היה חניך ב"מחנות העולים" לפני כשלושים שנים, משם המשיך למסלול קרבי בגרעין של התנועה, אך החליט לצאת ממנו בתקופת הטירונות.
טל סגל: הערכים היו בעצם ערכים של שמאלנות מאוד מאוד מתונה.  לא נכנסו לעניינים פוליטיים יותר מידי, היינו ילדים. בזמן שהיינו בקיבוץ בשל"ת לפני הגיוס הייתה בעצם מלחמת לבנון הראשונה. נסענו, התארגן אוטובוס מהקיבוץ נסענו להפגנה של יש גבול נגד מלחמת לבנון ואחר כך פשוט התגייסנו ולא... בשום שלב לא עלתה האופציה לא להתגייס.
עמית שילה: ומשתמשים בשפה שהיא כביכול ערכית,  של ערכים של שלום, שוויון, אחווה וכל מיני כאלו אבל ברור שהערך השולט הוא ציונות וכל הערכים האלה באים להצדיק אותו אז כמובן שנוצרת פה תרבות שהיא מיליטריסטית.
טל סגל: זה השתלב גם עם כל ההוויה מסביב, זאת אומרת, זה השתלב גם עם הבית, גם עם בית הספר. הצבא הוא חלק בלתי נפרד מהקיום של ילדים.
קריינות: הנדבך אותו תנועת הנוער מוסיפות הוא תחושת החשיבות והמשמעות, הנובעות ישירות מהערכים אותם הן רואות כאוניברסליים.
עדי רוזנטל: השיח על להיות משמעותי בכללי הוא אחד השיחות הגדולות ביותר שאנחנו עושים בצופים. מדברים על איך אתה יכול להיות משמעותי בצבא, איך אתה יכול להיות משמעותי מבחינה אקולוגית ואיך אתה יכול להיות משמעותי לסביבה שלך.
עמית שילה: יש סיבה שהערך ששמים עליו דגש זה בואו ותהיו משמעותיים כי זה גם באמת בעיניי מאוד מאוד מרגש ומאוד מאוד מדבר לכל בן אדם. אבל אז המשמעות הזאת ממשיכה גם לשירות הצבאי. ומה זה אומר להיות משמעותי בשירות צבאי?
טל סגל: רק כשהייתי שם באמצע, כשהייתי בתוך זה, הבנתי מה זה אומר בעצם להיות חייל קרבי, שהעניין הזה של להקריב את החיים שלך למען המולדת זה לא משהו ערטילאי  זה משהו שבאמת נמצא שם.
עמית שילה: זה בהכרח אומר לבוא ופיזית להיות שם ופיזית לעשות דברים שהם הרבה פעמים פשוט לא מוסריים. כי זו, זו המשמעות של שירות צבאי. ואת כל דבר הזה שוטף אותו מסר של תהיו משמעותיים, תבואו ותשפיעו על החברה ועל המדינה.
יובל מימרן: זה לא מפריע לי שמדברים איתנו יותר על לאן להתגייס ולא מדברים איתנו על אם להתגייס כי מבחינתי זה די מובן מאליו שאני אתגייס, אני לא חושבת בכלל על אפשרות לא להתגייס.
קריינות: שנים של העצמה, חינוך למנהיגות וערכים מייצרים אנשים עם להט וניצוץ בעיניים, שמאוד רוצים לתרום בשלב הבא בחייהם, בדרך האחת שהם מכירים, גיוס לצבא.

סוף תמלול הכתבה: גדוד של ילדים

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס