תמלול הכתבה: נאום מאת ח"כ זועבי במחאה על הרחקתה מהכנסת

ח"כ באסל גטאס בשם ח"כ חנין זועבי: חברות וחברי הכנסת, נציגות ונציגים של ארגוני הנשים,
וכל אלה שנאבקות למען זכויות ושילוב הנשים בכל תחומי החיים. שילוב נשים, אני גם בנימה אישית, שוב, השתתפתי בסרטון שעשיתן בכנסת 1325 לפני כמה חודשים, אז שילוב נשים במוקדי קבלת ההחלטות בענייני שלום וביטחון, ברוח החלטה 1325 כפי שנכתבה במקור, הוא דבר נכון, הוא דבר חשוב, כי עקרונית צריכים לשלב נשים בכל תחומי המרחב הציבור.

אולם אסור שעניין מעמדן וכוחן של נשים ינוצל למען אותה מערכת פטריארכלית ואלימה שהגברים שולטים בה, ושהדרת נשים ממוקדי השפעה וממעורבות בתהליכי קבלת החלטות,
היא לחם חוקה. אני מאמינה שאסור ששילוב נשים יהפוך לעניין נטול ערכים: ערכי שוויון, דמוקרטיה וזכויות אדם.

צריכים לשלב נשים, קודם כל בגלל שזו הזכות שלהן, אולם לא פחות חשוב,
בכדי להטמיע ערכים פמיניסטיים בתהליך קבלת ההחלטות. השילוב לא צריך להיות רק על פי שיוך ביולוגי, הוא חייב להיות שילוב ערכי.

אני חושבת שאסור שנשים יסתירו ויתמכו בעוולות, בדיכוי ובכיבוש, אסור במציאות של כיבוש להסתפק במונח הניטרלי "סכסוך", שמתעלם מהיות נשים באזורנו קרבן הן למלחמות והן לכיבוש. שילוב נשים במוקדי השפעה פוליטיים, שיחות ופתרון סכסוכים, התגבש כערך, בהנחה ששילוב קרבן, מעצם היותו קרבן יוביל לחתירה ולצדק.

ח"כ עליזה לביא: אני מבינה שאתה מדבר בשם עצמך או שאתה עושה לנו פה עכשיו..

ח"כ באסל גטאס: אני מדבר בשם ויש לי את הזכות והכבוד להעביר את הדברים שאם הייתה חברת הכנסת חנין זועבי נמצאת כאן, הייתה אומרת אותם. תנו לי את הזכות להמשיך לקרוא את זה.

ח"כ עליזה לביא: תהיה לה עוד הזדמנות אתה יודע, נבצר ממנה להשתתף בגלל התנהגות בלתי הולמת שלה בבניין. זאת החליטה ועדת האתיקה של הכנסת.

ח"כ באסל גטאס: אני עכשיו משתמש בכלים פרלמנטריים חוקיים לגמרי, כשירים לגמרי, אני רוצה להביע...

ח"כ עליזה לביא: אני מבינה מה אתה עושה, רק מה שבעצם אתה עושה אתה רק מחליש את מה שאמרת, כי אם אמרת שגברים לא שותפים לשיח אז במקום שתבוא ותגיד מה אתה חושב אתה בא ולא אומר את מה שאתה חושב.

ח"כ באסל גטאס: אני אמרתי במשפטים הראשונים ואני אסיים גם במשפטים שלי, וכפי שאמרת אני ידיד הוועדה לא סתם, כי אני גם השתתפתי בעבר בדברים הקשורים לאלימות נגד נשים ולנושאים נשיים גרידא, גם בהיותי בעבר מנכ"ל של העמותה הכי גדולה בארץ, עמדתי על זכות נשים ועל שוויון מגדרי,

ח"כ עליזה לביא: אין ספק שאתה יכול לקרוא את הדברים שחברת הכנסת זועבי...

ח"כ באסל גטאס: אולי הראשון שהכניס גנדר מיינסטרימינג לתוך ארגונים, הייתי אני.

ורד סוויד, יועצת ראש הממשלה למעמד האישה: אבל אמרת לנו שתדבר בלשון נשים, ואמרת לנו שלא נכנע לתרגילים של הפטריארכליות הגבריות...

ח"כ עליזה לביא: אז הנה אתה מנצל את הבמה, תסיים אדוני, רשות הדיבור שלך.

ח"כ באסל גטאס: אוקיי, תתנו לי לסיים, ואז תקחו את רשות הדיבור, ותגידו מה הביקורת שלכן על מה שעשיתי.

ח"כ עליזה לביא: אדוני, רשות הדיבור שלך, בקשה.

ח"כ באסל גטאס בשם ח"כ חנין זועבי: חלק מהעמותות הערביות הסתייגו והחרימו את הדיונים בישראל סביב ההחלטה, בגלל התעלמות הדיונים מהכיבוש ועיסוקם ב"סכסוך" באופן ניטרלי, מתוך תפיסת עולם לפיה נשים שמעודדות כיבוש, (את רוצה.. גברתי תני לי להמשיך, מה זה?),

ח"כ עליזה לביא: תני לו לסיים את הדברים, הדיון צריך להסתיים עוד 40 דקות.

ח"כ באסל גטאס בשם חנין זועבי: נשים שמעודדות כיבוש אינן יכולות להיות חלק ממאבק פמיניסטי. אנחנו עוד רחוקים משם, אם דווקא נשים שפועלות נגד אלימות ובעד שוויון וזכויות אדם של נשים ובכלל, מודרות ממוקדי קבלת החלטות בשל עמדות פוליטיות, הופכות להיות קרבן להסתה, ביזוי ואלימות, ונעשה שימוש בבירוקרטיה פרלמנטרית על מנת להשתיקן, במקום שערכי הדמוקרטיה יגברו על האג'נדות השונות.

כן, יש אבסורד בדרישה לייצוג שווה לנשים בשם החלטה 1325 ובאותו עת– לתמוך בהרחקת חברת כנסת שנאבקת נגד האלימות נגד נשים. הרי ההחלטה 1325,
מדברת על הגנה על נשים מפני אלימות ורצח. מניעת פעילות מחברת פרלמנט על רקע שונות פוליטית, הוא בעצמו הפרה ברורה של ההחלטה של האו״ם הקוראת לייצוג שווה ופלורליסטי.

אני כועסת על פוליטיקאים גברים המסיתים נגדי וקוראים להרחקתי מפעילות פרלמנטרית,
אך פוליטיקאיות נשים המסיתות נגדי ראויות בעיני במיוחד לגנאי בגלל הצביעות שבמעשיהן:
קוראות לזכויות נשים ולשילוב נשים, מצד אחד, ולא בוחלות לפגוע ולהדיר את חה״כ הערבייה היחידה, כלומר– נציגת הנשים הערביות היחידה בכנסת ישראל.

אנו, בבל"ד, מיישמים ייצוג נשים הלכה למעשה....

ח"כ עליזה לביא: ...חוסר נאמנות...

ח"כ באסל גטאס: חוסר נאמנות למה?

ח"כ עליזה לביא: חוסר נאמנות למדינת ישראל

ח"כ באסל גטאס: זה ביטוי גברי שוביניסטי מה שאת אומרת, את יושבת ראש וועדת שוויון נשים ושוויון מגדרי משתמשת בלקסיקון הזה? בחייך.

למה לא שמעתי את הקול שלך כשליברמן על על חנין זועבי ללכת לעזה לחיות עם החמאס בגלל הלבוש שלה? איך לא שמענו את הקול שלך עליזה? עליזה יש לך תפקיד ציבורי ממדרגה ראשונה להגן על נשים בפוליטיקה.

ח"כ עליזה לביא: אבל גם לגבולות השיח ולמרחב הציבורי יש גבולות, ומי שהחליט על זה זה וועדת האתיקה.

ח"כ באסל גטאס: תתווכחי איתה.. אם יש משהו פלילי היועץ המשפטי היה מגיש נגדה משהו, הוא אמר שאין שום דבר פלילי, את יכולה להתווכח איתה גם כאן וגם במליאה. אבל, להדיר אותה שישה חודשים רק בגלל שהיא אישה, לפני שהיא ערביה.

ח"כ עליזה לביא: הסתיימה זכות הדיבור שלך.

ח"כ תמר זנדברג: קודם כל, עשית אקט פמיניסטי חתרני, באת לכאן כגבר ודיברת בשמה של אישה
והקראת דברים של אישה וזה כבר, אנחנו מקבלות אותך, כבר... המדיום הוא המסר כמו שאנחנו אומרות.

וגם הדברים שאמרת, אני לא חושבת שאנחנו יכולות להתעלם מהם, אנחנו לא יכולות להתעלם שבצד אחד של השולחן אנחנו ננהל דיון על נשים במוקדי קבלת החלטות ועל כמה זה חשוב, ומצד שני נתעלם מהמהות של זה, נתעלם מהמשמעות של זה, שוב, דווקא בסכסוך ונתעלם גם מהגורמים הפוליטיים שהביאו להחלטה הזו ומחר אנחנו נקיים דיון במליאה ונצביע על ההחלטה של וועדת האתיקה להרחיק את חנין זועבי בעונש חסר תקדים שמעולם אף גבר לא קיבל אותו, על התבטאויות מהצד השני של המפה הפוליטית שהיו בחלק מהמקרים חמורות בהרבה.

ח"כ עליזה לביא: מעניין שעליהן את לא אומרת שהן חסרות תקדים, מעניין שעליהן את לא אומרת שהן חסרות תקדים בכנסת ישראל, על ההתבטאויות לא על העונש.

ח"כ תמר זנדברג: זה בדיוק מה שכרגע אמרתי, אני אומרת שהעונש החמור ביותר בתקנון מעולם לא הוטל על גבר, כולל על גברים שאמרו התבטאויות פוליטיות חמורות בהרבה, ותלכי, סיעת בל"ד בטובה הכינה לנו את החומר ולכן קראתי אותו אתמול אז אני אומרת לך באחריות, ואי אפשר להתעלם מההקשר המגדרי של זה, ואי אפשר להתעלם מהקישור בין ההקשר המגדרי, הלאומי והפוליטי של הסוגיה כולה בהקשר שאנחנו חיים כאן במזרח התיכון.

ח"כ עליזה לביא: תודה.

סוף תמלול הכתבה: נאום מאת ח"כ זועבי במחאה על הרחקתה מהכנסת

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס