תמלול הכתבה: המגזר הרביעי

מגיש: שוק התעסוקה בישראל מקשה לא רק על מבקשי מקלט ועל שילובם של ערבים וחרדים, אלא הוא גם שמרן בנוגע לשילוב בעלי מוגבלויות ובכללם - אלו המתמודדים עם מגבלה נפשית.

גינת זלצמן: עבדתי בתעסוקה נתמכת, והתייחסו מאוד לא יפה אלי שם, זלזלו, לעגו, דברו לא יפה, צחקו, ממש הרגשתי מושפלת.
כתב: רגע, אבל איך כולם יודעים מה הסטטוס הנפשי שלך?

גינת זלצמן:קודם כל הם רואים שאני לא עובדת רגילה בגלל הכמות שעות שאני עובדת. אני גם לא מסתירה את זה אני לא מתביישת בזה.

מגיש: המתמודדים עם מגבלה נפשית, שנפלטים משוק התעסוקה הכללי, נאלצים לעבוד במסגרות תומכות כמו מפעלים מוגנים, תמורת שכר זעום.

טלי פרץ: במפעלים מוגנים רוב העבודה היא עבודה יצרנית, של קיפולים, של אריזות, של ליצור מוצרים וכמו שאנחנו יודעים שוק העבודה השתנה, היום המחשבים זה העולם הבא, זה טכנולוגיה, שירות לקוחות.

מגיש: נפגעי הנפש שנכוו מעלבונות, זקוקים לריבאונד כדי לאסוף את ביטחונם העצמי מחדש.
בדיוק לשם כך "אנוש" - עמותה הפועלת לרווחתם של המתמודדים עם מגבלה נפשית, חברה ליזם עסקי ויחד, הקימו את - TLV Marketing - המעסיק כעשרים עובדים, שמספקים שירות טלפוני למגוון לקוחות. מדובר בהתנסות תעסוקתית לכל דבר רק במסגרת תומכת, במטרה להכשיר אותם להשתלב מחדש בשוק התעסוקה העכשווי.

עמנואל שצלינסקר: שלום גברתי בוקר טוב, התקשרתי לתאם מועד הגעת שליח להביא לכם את המודם החדש.

עובד לוי: יש פה אנשים שכל חודש באופן עקבי מתקדמים עוד, ועוד, ועוד ולצערי במגזר העסקי הרגיל, זה לא היה מתאפשר כי מהר מאוד היו שולחים אותם הביתה כי הם לא מביאים את התוצרת.

גינת זלצמן: אני רוצה להגיע למצב שבו אני אגיד למנכ"לית שלי, בי- בי וזהו, נפרד כידידים ונחזור להיות עצמאית כמו שהייתי לפני המחלה.

עובד לוי: יש פה בהחלט תועלת עסקית, אנחנו עושים את זה לא מטעמים פילנתרופים, בסופו של דבר יש פה תועלת עסקית. יחד עם זה אנחנו בעצם מה שנקרא- עושים מגזר רביעי, שאנחנו משלבים גם את המגזר העסקי, הקצב הוא איטי יותר, זמן הלימוד שלהם, זמן התגובה שלהם הוא טיפה יותר איטי וכל זה בא לידי ביטוי גם בתמחור.

גינת זלצמן: נפט!!

סוף תמלול הכתבה: המגזר הרביעי

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס