תמלול הכתבה: הישג לתושבי עכו העתיקה

הישג לתושבי עכו העתיקה
מגישה: והנה הישג שקרה השבוע. תושבי עכו העתיקה, הצליחו למנוע את קיומו של מכרז לבניית מלון בן 200 חדרים במתחם החאן - אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. במסגרת הפרויקט אמורות היו להתפנות 36 משפחות המתגוררות באזור. התושבים יצאו למאבק על הבית. לטענתם המכרז מפלה, מכיוון שלא ניתנה להם האפשרות לרכוש את הבתים שבהם הם מתגוררים כדיירים מוגנים.

עבאסי סמיר: שיעשו מה שהם רוצים, אבל שלא...שיתרחקו מהתושבים, שיתנו לנו לחיות בשקט. אנחנו רוצים לחיות ברמה יותר טובה, יותר ניקיון יותר טוב, למה לא?
גם שתהייה לנו פרנסה, אבל לא על חשבון הבתים שלנו.

נורה אשקר: החלטת רשות מקרקעי ישראל קובעת זכות ראשונים לדיירים מוגנים לרכוש את הבעלות בנכסים שלהם, יש לנו פה מקרים של דיירים, ואפילו זה מתועדת באסמכתאות, שביקשו לרכוש את הנכסים שלהם, בין אם זה מחברת עמידר או הרשות לפיתוח עכו העתיקה, והם נענו בסירוב בטענות שונות כמו מדיניות הפיתוח באזור לא מרשה, או אוסרת, למכור את הנכסים לבעלים, או למשל הדירה ההיא, אמרו לו שזה ישווק במסגרת מכרז כולל של כל החלקה בשלמותה. והם פשוט פוגעים בזכויות חוקיות של דירים מוגנים.

מגישה: ביום ראשון השבוע, נפתחה תיבת המכרזים, ולא נמצאו בה מעטפות כלשהן. בית המשפט קבע שבזאת, "הסתיים באופן סופי ומוחלט הליך המכרז, בלא תוצאות". בעמותה לצדק חלוקתי ובעמותת ג'יראן רואים בכך הישג גדול לתושבי עכו העתיקה, אך מוסיפים שזה רק צעד אחד במאבק רחב יותר.

נורה אשקר: אנחנו רואים שזה חלק מתהליך הג'נטריפיקציה של העיר העתיקה בעכו, לשנות את צביון העיר בטענות של מדיניות פיתוח או פיתוח העיר, ולפעמים הם גם טוענים שזה מספק פתרונות תעסוקה לתושבי העיר. זה יכול כן לתת פתרונות תעסוקה ואנחנו כן בעד צמצום האבטלה ומתן פתרונות תעסוקה, אבל זה אף פעם לא יכול להחליף את השייכות שלך למקום שלך, ואת הרצון בכלל שלא לעזוב את הבית בו גדלת וגידלת ואתה לא תעזוב אותו אף פעם.

אחמד אבו דבוס: אי אפשר לבוא להגיד לי "אחמד אני אתן לך 3 מיליון שקל", אמרו לי. אני לא רוצה 3 מיליון שקל, אני לא רוצה כסף! אני רוצה את הבית שלי, אני אוהב את הבית שלי, למה ייקחו את הבית שלי? למה? מה עשיתי רע?

מגישה: ההצלחה לבלום את המכרז, מעוררת השראה בקרב התושבים. אך האם זה סופן של תוכניות "הפיתוח" וצווי הפינוי שהן מביאות איתן? האם הם יצליחו לשמור על יחודו של המקום, וימנעו את הפיכתו למתחם תיירות לעשירים בלבד - רק ימים יגידו.

סוף תמלול הכתבה: הישג לתושבי עכו העתיקה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס