תמלול הכתבה: ספריות בתחנות

מגישה: ולמשהו שונה לגמרי. מזה שלוש שנים תושבי חיפה, כפר סבא ורעננה נחשפים לפרויקט "הספרייה הציבורית" בתחנות האוטובוסים ברחבי העיר. התושבים מוזמנים לקחת או להניח ספרים, ללא תשלום, מהמדפים שהותקנו בתחנות. קבוצת האמנים ארט אספיונאז' עומדת מאחורי המיזם, שהפך לסיפור הצלחה בזכות הרתמות העיריות, ובעיקר מפני שאומץ על ידי התושבים. בימים אלו הפרויקט מתרחב גם לפתח תקווה.

לולה בן אלון: הפרויקט התחיל במעשה מחתרתי מאוד בחיפה, פשוט הנחנו שם מדפי ספרים על גבי תחנות אוטובוס ותפס בקטע מדהים, נפלא, ומשם זה התחיל להתגלגל באופן קצת יותר מסודר עם העיריות, עם נציגים מהספריות העירוניות בכפר סבא, רעננה, עכשיו בפתח תקווה. אנחנו עושים פעולת מחקר קטנה של מיפוי של הצירי תנועה הראשיים בעיר. אנחנו בעצם רוצים שאיפה שנמצאים התחנות שיש בהן הכי הרבה אנשים והכי הרבה אוטובוסים, שם תהיה הספרייה כדי שכמה שיותר פעילות סביב הספרייה.

מגישה: יש מי שיאמרו שמדובר בנאיביות, אבל גישת השיתוף שמנחה את הפרויקט מוכיחה את עצמה.

לולה בן אלון: כל היופי בפרויקט הזה הוא שהתושבים לוקחים איזה שהוא בעלות ואחריות על הספריות האלה ושמים ספרים משלהם, ספרים שהם היו זורקים לפח אם לא היו שמים אותם. אז בעצם מי שמתפעל את הספריות האלו הם התושבים עצמם. היעדים הבאים הם רמת השרון, הרצליה כנראה, והיד עוד נטויה.

מגישה: פרויקט "הספרייה הציבורית" לא רק, מנטרל את החסם הכלכלי בפני קריאה, אלא גם מאתגר את התפישה שהפכה את הספר עצמו למוצר צריכה. ובכלל, אם כבר צריך לחכות לאוטובוס, לפחות הזמן לא מבוזבז.

סוף תמלול הכתבה: ספריות בתחנות

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס