תמלול הכתבה: סדר חברתי 3-7-2013

סדר חברתי" - מהדורת האקטואליה של הטלוויזיה החברתית:

מגישה: מציגה את כותרות המהדורה

מגישה: סדר חברתי - מהדורת האקטואליה של הטלוויזיה החברתית

נבי סלאח - שגרת המאבק

מגישה: קיץ חם התחיל השבוע בשטחים הכבושים, עם הפגנות בבלעין, נעלין, קדום ומעסרה. כך נראו הדברים ביום שישי האחרון בכפר נבי סלאח ליד רמאללה, שמאז השתלטות מתנחלים על אדמותיו הפרטיות ועל מעיין אל-קאוס, לא ידע סוף שבוע של שקט.

קריינות: כמו בכל שבוע ההפגנה מתחילה במצעד לו שותפים תושבי ותושבות הכפר מכל הגילאים. הפעם השלטים בהזדהות עם האסירים שובתי הרעב. כשהמפגינים מגיעים אל הכביש ומתחילים לרדת לעבר המעיין, מתחיל ירי מאסיבי של גז, ללא שום פרובוקציה מצדם. כאן נראית משאית ה'סקאנק' – משאית עם מיכל מים, שמעורב בחומר כימי מצחין במיוחד. המשאית מרססת את בתי התושבים במים מצחינים ללא סיבה. ייקח שבועות להפטר מהצחנה. כאן נראית נארימן תמימי ליד החיילים. ברור לחלוטין שהיא אינה מהווה שום איום. דקות אחר כך היא תיעצר.

חייל: "תן בו, תן בו גומי!"

קריינות: כאן ניתנת ההוראה – "תן בו גומי" – גומי בגבו של מפגין שאינו מהווה שום איום ובורח מן החיילים. כל אותו הזמן נוסעים המתנחלים כרצונם, רוחצים במעין בעוד הפלסטינים נורים ונעצרים בנסותם להגיע למעין שאדמתו נגזלה מהם.

מגישה: רבים מתושבי הכפר נעצרו במהלך ההפגנות ואחריהן, חלקם נפצעו ושניים מהם: מוסטפא ורושדי תמימי נהרגו מאש הצבא. נרימן תמימי וראנה נאזל, שתי הפעילות שנעצרו בהפגנת יום שישי האחרון, שוחררו רק אחרי שלושה ימים בגלל ערעור הפרקליטות על פסיקת השופט הצבאי שהורה לשחרר אותן מיידית.

לא רק הטרדה מינית

מגישה: התקשורת לא מגלה עניין מיוחד בהפגנות בשטחים הכבושים וגם נמנעת מלהציק ליאיר לפיד שמול ביתו מתקיימות הפגנות כבר שבועות רבים, עד שנופל לחיקה אייטם עסיסי: שתי אקטיביסטיות מאשימות שוטר על הטרדה מינית ליד ביתו של השר.

מפגינים: אין עתיד עם ביבי ולפיד! 

משטרת ישראל הגרילה הכניסה שתי בחורות לאוטו בלי שנראה את זה.

איזו בחורה תתקוף אותך?! אתם אלימים, מי יתקוף אתכם?

מגישה: אפילו תחקירני ערוץ 2 נשבו ברעש שהוקם ברשת וכך מצאו כרמן וספיר את עצמן מול מגישי תכנית הבוקר ... העניין הוא שגם עבור כרמן וספיר לא רק ההטרדה המינית היא העניין. הרי ברור שאסור לשוטר להעיר הערות סקסיסטיות ולעצור את המפגינות כי ביקשו גם לתעד את מה שקרה. על זה אין הרבה מה לחדש. אבל מה שהביא את הפעילות לשם מלכתחילה שוב לא נשמע: שמיעוט קטנטן של בעלי כוח וממון מנצל את רוב משאבי האנוש, את רוב משאבי הטבע ומשאיר את רוב הרווח לעצמו וגם את השליטה בכלי התקשורת שישרתו את הסדר הזה. שוטרים ועיתונאים עובדים מטעם, מבלי לתת על כך את הדעת.

נשים עושות שלום

מגישה: במה קצת יותר ראויה נתנה השבוע קרן היינריך בל לנשים שמייצגות בשקט את הקול החזק באירוע של ה"פלסטיין ישראל ג'ורנל" בעריכתם של זיאד אבו זיאד והלל שנקר:

ענת סרגוסטי: נשים צריכות לשבת אל שולחן קבלת ההחלטות. כשאני ראיתי אתמול, בטח ראיתם, כשקרי היה כאן וישב עם הצוות הישראלי רק ציפי לבני הייתה שם ואנחנו רוצים שהאחת הזאת תהיה הכל. אנחנו רוצים שהוא תהיה פמיניסטית, מבוגרת וצעירה, יהודיה ופלשתינית ביחד, והיא לא יכולה. ואנחנו צריכים את כל הקולות האלה סביב השולחן שיישמעו בזמן בו מתקבלות ההחלטות וזה גורלי כאן בישראל כשהביטחון הוא מעל לכל.

מגישה: האו"ם כבר הגדיר מזמן את הצורך לשלב נשים באזורי סכסוך לפתרון לא מיליטנטי של קונפליקטים. ישראל התחייבה לכך בחוק. נשים חזקות וארגוני נשים פועלים יחד כדי שהחוק ייושם במטרה להביא לשלום בר קיימא.

לוסי נוסייבה: הכיבוש משפיל, באותה מידה שהוא מטיל מגבלות. זה משפיעה על גברים ונשים כאחד, אבל הנשים נוטות לספוג גם את התסכול של הגברים שנובע מהשפלתם, כך שהדיכוי שהן חוות הוא כפול. מצד שני אני חושבת שזה חשוב מאוד שנזכור שנשים הן לא רק קרבנות. יש הרבה נשים, במיוחד בחברה הפלסטינית, שהיו חזקות לאורך כל ההיסטוריה הפלסטינית ומשמשות מודלים לחיקוי. כך שאני מאמינה שזו הזדמנות חשובה שנשים יכולות לנצל כדרך לקבל כוח לבניית שלום שהוא שלום אמיתי וסוף לאלימות נגד נשים.

מגישה: מים שקטים חודרים עמוק, רק חבל שהסלעים בדרך קשים וזה לוקח כל כך הרבה זמן... ולעניין אחר.

עובדי קבלן בדמוקרטי?

מגישה: רגע לפני החופש הגדול שבתו מורי בית הספר הפתוח - הדמוקרטי ביפו בשל תנאי העסקתם ובשל דרישת העירייה להעסיק אותם באמצעות החברה העירונית "יובל-חינוך" שמשמעותה הפיכתם לעובדי קבלן תוך שלילת תנאיהם.

דניאל תדמון: בתחילת השנה קמה כאן התארגנות עובדים, 28 מורים התאגדו דרך כוח לעובדים במטרה לנהל משא ומתן עם עמותת ההורים שמפעילה את בית הספר כדי להשוות את התנאים שלנו לתנאים של משרד החינוך, כדי לתקן כל מיני עוולות שנעשו כאן. הרבה זמן ניסינו להיכנס למשא ומתן וכמה חודשים אחר כך שסוף סוף הסכימו לשבת אתנו נודע לנו שעמותת ההורים עומדת לפטר כמעט את כל המורים שהיא מעסיקה ולהציע להם לחזור לעבוד בבית הספר, רק במיקור חוץ של חברה עירונית בשם יובל-חינוך בעצם בתור מורי קבלן.

מגישה: דרישת העירייה הגיעה, ככל הנראה, על רקע תביעה משפטית של אחד ההורים לאחר פרסום מסקנות מבקר המדינה בדבר תשלומי הורים. עמותת ההורים שמפעילה את בית הספר פנתה בבקשת סיוע לעירייה, וזו החליטה להעביר את העסקת המורים לחברת יובל חינוך. 

נעמה ביגלמן: אנחנו לא רוצים להיות עובדי קבלן, אבל אנחנו מבינים שכרגע אין ברירה אחרת או לפחות זה מה שמוצג לנו ולכן אנחנו מוכנים להיות עובדי קבלן, אבל אנחנו רוצים להיות מוגנים בתוך זה כי יובל-חינוך היא חברה שיש לה היסטוריה מאוד-מאוד מאוד מדאיגה לעובדים והדרך היחידה שלנו להגן על עצמנו זה להיות ועד יציג, וועד שיש לו את הזכות החוקית להגן על הזכויות של העובדים.

מגישה: בלי להתכוון מצאו עצמם ההורים וגם המורים תחת מכבש הלחצים של העירייה ואינם יודעים מה עתיד להיות גורלו של בית הספר.

דניאל תדמון: ההורים מרגישים כאן בין הפטיש לסדן, ולמעשה הדרישה הזאת של העירייה מעבר לזה שהיא לא מוסרית ועומדת בניגוד לכל הערכים הדמוקרטים שעליהם אמור להתבסס בית הספר הזה, היא פשוט לא חוקית – אסור לאף מעסיק ובמיוחד אם זה גוף ממלכתי או גוף ציבורי לפעול כנגד התארגנות עובדים ולהתנות המשך העסקה של עובדים בעצם בזה שהם לא יהיו מאורגנים.

נעמה ביגלמן: מפחידים את ההורים וזה עובד וזה יום מאוד עצוב לדעתי.

מגישה: מעיריית תל אביב נמסר כי לא נחתם שום הסכם על פיו מורי בית הספר יועסקו על ידי "יובל חינוך". חוסר הודאות ילווה את קהילת ביה"ס ביפו לאורך חופשת הקיץ.

משאל ישראל היום

מגישה: לרגל החופש הגדול ערך "ישראל היום" משאל בקרב ילדי ת"א  על התכניות שלהם לחודשיים הקרובים: גל מתכנן לנסוע לתאילנד אחרי קייטנת אילוף כלבים וסוסים, דנה נוסעת לברלין אחרי הגלגל הענק החדש, ליה נוסעת לקנדה אחרי הקייטנה, ונופר בקייצת של הנוער העובד, בתנאי שתספיק גם מימדיון, בריכה ולונה פארק. זה המדגם. בת"א.

אבל אל תקחו ללב. כי דימה, יוסוף, ג'ייסון, נור, וג'אקי ואפילו יואבי ושקד לא כלולים בסקר, למרות שגם הם גרים בתל אביב. העיתון ועורכיו רק מנסים לשמר את האשלייה של "עסקים כרגיל", אבל זה לא ככה. האמת היא, שלרוב ההורים אין אפשרות לנסוע לחו"ל, או לממן קייטנה עירונית, או אפילו לקחת חופש גדול מהעבודה לטובת זמן איכות עם ילדיהם. 

רגבים נגד סוסיא

מגישה: ולכתבה המרכזית. השבוע חזרנו לסוסיא שבדרום הר חברון. צווי הריסה הוצאו שוב לכל המבנים בכפר עקב עתירה של עמותת רגבים נגד המנהל האזרחי שאינו אוכף בנייה לא חוקית של פלסטינים. האמנם? כתבתה של ענבל סיני.

קריינות: סוסיא, כפר פלסטיני קטן בדרום הר חברון, קיים מאות שנים, הרבה לפני שקמה בשכנותו ההתנחלות סוסיא ב-1983. בכפר אין מים, אין חשמל והתושבים חיים באוהלים.
כשלוש שנים לאחר שהוקמה ההתנחלות סוסיא, הופקעו שטחי הכפר הפלסטיני והמקום הוכרז אתר ארכיאולוגי.
 
ג'אהד נוואג'עה: בשנת 85 גורשנו ע"י הצבא הישראלי מסוסיא הישנה, בטענה שמדובר באזור ארכיאולוגי ויש לפנות אותו מהתושבים. 
הייאם נוואג'עה: אומרים שאין לנו היתרי בניה. אנחנו נהפכנו למתנחלים והם לתושבי המקום. 
 
קריינות: תנועת רגבים הוקמה בשנת 2006 במטרה לשמור על אדמות הלאום היהודי. בעקבות תביעה של רגבים, שהוגשה בשנת 2010 הכפר סוסיא הצמוד להתנחלות נמצא תחת איום הריסה.
 
קמר מישרקי אסעד: אנחנו הגשנו עתירה ב-2010 נגד מניעת הגישה שאוכף הצבא מסביב להתנחלות. שנה לאחר הגשת העתירה על ידינו, מוגשת עתירה שאנחנו קוראים לה תג מחיר משפטי ע"י רגבים והתנחלות סוסיא להרס הכפר, שבעצם תצטרך לממש את צווי ההריסה.
 
קריינות: עמותת רגבים טוענת שתושבי סוסיא הפלסטינים גזלו אדמה לא להם, אבל הכפר מופיע במפות מנדטוריות מ-1917.
 
עזאם נאווג'עה : אני, עזם נאווג'עה, נולדתי בסוסיא באחת המערות, בזמן שלא היה לא אור ולא חשמל ולא דרכים ולא כלום. נולדתי ב-26.08.1961. איפה הייתה מדינת ישראל... סוסיא החדשה? איפה הייתה?
 
קריינות: בשנת 1998 העיד שר הביטחון לשעבר, יצחק מרדכי, שכל האדמות באזור עד הגדר של ההתנחלות הן אדמות פרטיות פלסטיניות. גם פליאה אלבק, משפטנית שהכשירה הקמת התנחלויות הגיעה לאותה מסקנה: 
 
קמר מישרקי אסעד: היא בעצם הודתה שהיה קיים כפר פלסטיני, כשהיא עשתה חוות דעת בקשר להכרזה של סוסיא, בעצם אמרה שיש שם כפר פלסטיני. 
 
קריינית: טענה נוספת בעתירה של רגבים, היא כי תושבי ההתנחלות סובלים מגניבות ומאלימות פיזית שהגיעה אף לרצח ולכן יש להרוס את הכפר. 
 
עזאם: יום יום היו המתנחלים תוקפים אותנו. גם המשטרה אומרת - תחזרו אחורה עד שנוציא אותם. משטרת ישראל הולכת להתחנן ולבקש מהמתנחלים שיחזרו אחורה. מה זה? באמת, אני לא מבין, הם מעל החוק?
 
קמר: הם לא הצליחו להוכיח את הקשר של האלימות או של החשש לפגיעה בביטחון המתנחלים עם האנשים הספציפיים שגרים שם.
 
קריינות: טיעון משפטי נוסף בעתירה של רגבים הוא פגיעה בחופש התנועה של תושבי סוסיא היהודית. ביחס למגבלות התנועה החלות על פלסטינים באזור, הטענה של רגבים צינית. 
 
ילד: ביום שאנו באים לביה"ס עוצרים לנו את האוטובוס ואנחנו מאחרים ומפספסים שיעורים ,התלמידים בכיתה לומדים ואנחנו עדיין מאחרים כי עדיין מעכבים אותנו.
 
קריינות: טענה נוספת של רגבים בעתירה היא כי גורמי האכיפה אינם עושים את עבודתם ביחס להריסת מבנים לא חוקיים הפוגעים בבטחון. אך העובדות שונות לחלוטין. על פי הנתונים של המנהל האזרחי- בשנים 2000-2007 אכפה המדינה 35% מצווי ההריסה שניתנו לפלסטינים ורק 7% מצווי ההריסה שהוצאו למתנחלים.
 
קמר: דווקא כשאנשים מנסים ליזום תכנון אז הם לא מקבלים אותו ברוב המקרים. מצד שני, יש לך התנחלות שהיא עם תכנון, יש להם ועדות משלהם, יש להם מערכת תכנונית משלהם, הקצאות. אף פעם לא ראינו בכיוון השני שמקצים אדמה לפלסטינים. 
 
קריינות: במהלך הכנת הכתבה, פנינו מספר פעמים לרגבים כדי לקבל את תגובתם ונענינו בסירוב. האם ברגבים חוששים להתמודד עם שאלות קשות? האם יש להם מה להסתיר?

מגישה: ציונות 2013 במיטבה. דוגמה אחת לעשרות תביעות של עמותת רגבים, כולן נגד אוכלוסייה לא יהודית שסובלת מהזנחה ואפליה רבת שנים.

יוצאים לשנות

מגישה: ואתם? מוזמנים לראות את המצב בלי תיווך המצלמה. הפגנות בנבי סאלח ובסוסיא ובכפרים רבים אחרים מתקיימות בכל יום שישי, וניתן להצטרף אליהן בדף הפייסבוק של 'אנרכיסטים נגד הגדר'. ההפגנה בשוסטר השבוע, מול ביתו של שר האוצר יאיר לפיד, תתקיים ביום חמישי, ואפשר להתעדכן על כך בחדר המצב.

מגישה: עד כאן "סדר חברתי" להפעם, נתראה במהדורה הבאה!

סוף תמלול הכתבה: סדר חברתי 3-7-2013

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס