תמלול הכתבה: האם שתי מדינות הוא פתרון בר ישום?

אילן פפה: ה-BDS זאת התנועה המוסרית שישראל לא יכולה לעצור, כי המוטיבציה היא מוסרית ואידיאולוגית של אנשים שרוצים לשלוח מסר ברור לישראל - מדינה שב-70 שנה האחרונות, מדכאת את העם הפלסטיני.
יוסי קופרווסר: מה שאילן אומר לכם זאת בדיוק הנקודה. ה-BDS הוא נגד קיום מדינת ישראל!
קריינות: באופן אולי מעט מפתיע הרוחות סערו בכנס בנושא פתרון שתי המדינות והחלופות לפתרון זה, שנערך בנווה שלום עבור קהל של פיזיקאים מכל העולם.
יוסי קופרווסר: הפלסטינים, מצד שני, מעולם לא הכירו בכך שליהודים יש זכות להגדרה עצמית. לטענת הפלסטינים, אין דבר כזה "העם היהודי". מירון אמר שהסכם אוסלו עסק בהקמת מדינה פלסטינית. לא, אחר כך הוא תיקן את עצמו ואמר שלא היה סעיף כזה בהסכם. זה ממש לא נכון. זו התפישה של השמאל בישראל, זו התפישה של הסכם אוסלו. אבל רבין היה ראש הממשלה בזמנו. בהופעתו האחרונה לפני הכנסת הוא הסביר על מה הוא חשב כשחתם על הסכם אוסלו. הוא דיבר על סוג של אוטונומיה עבור הפלסטינים, לא על מדינה.
סרי נוסייבה: אני הייתי מעורב באופן אישי ברבות מהשיחות שהובילו לאוסלו, כחלק מהצוות המשא ומתן הפלסטיני, ואני יכול להבטיח לכם שכולנו בצד הפלסטיני היינו מחויבים לגמרי לפתרון שתי המדינות על כל המשתמע מכך. כולל הכרה בזכות הקיום של ישראל. הדרישה להכרה בישראל כמדינה יהודית, אני מזכיר לך, הגיעה מאוחר יותר. בהתחלה כל מה שהתבקשנו לעשות היה להכיר בזכות הקיום של ישראל, והכרנו בכך בלי בעיה.
בכל אופן, אני לא נכנסתי לדברייך בדיון.
אני סולח לך. סלחתי הרבה.
יולי תמיר: האלטרנטיבה של המדינה האחת היא למעשה סופו של החלום הציוני כפי שאנחנו מבינים אותו. דרך אגב, אם אני הייתי פלסטינית הייתי הולכת על פתרון המדינה האחת - ישראל תיעלם תוך כמה שנים, דבר לא יישאר. זאת תהיה מדינה דו-לאומית ותוך זמן קצר היא תהיה מדינה חד-לאומית וזאת לא תהיה מדינה יהודית.
אילן פפה: אחת הדרכים של תנועות קולוניאליסטיות לשרוד, זה להציע חלוקה. אם אין לך את היכולת לשלוט בכל הארץ, ואם אתה בנוסף רוצה להיות מדינת מתנחלים קולוניאליסטית דמוקרטית, ולהראות שהרוב הוא זה שקובע את המדיניות, אתה חייב לוודא שהילידים הם תמיד מיעוט מקרב קהל המצביעים. זה די ברור שמלחמת 1967 יצרה גם הזדמנות וגם בעיה למדינת המתנחלים. מנקודת מבט של הקונצנזוס הישראלי פתרון שתי המדינות הוא פתרון טקטי לבעיה של איך להשיג את האדמה ללא האנשים.
מירון רפפורט: באיחוד האירופי יש לנו מדינות עצמאיות (ואנחנו מדברים בהקשר של ישראל ופלסטין), אבל יש חופש תנועה וחופש תושבות לכולם. אם גרמני רוצה לחיות בצרפת הוא יכול לעשות זאת בלי לבקש שום אישור ולהיפך. אנחנו חושבים שהרעיון הזה – של יצירת קונפדרציה ישראלית פלסטינית, קונפדרציה חזקה שתבטיח את הזכויות של כולם, ישראלים ופלסטינים על כל השטח, חופש תנועה וחופש תושבות, אני חושב שזה יהיה הבסיס לפיוס, זה יהיה בסיס לשפה חדשה של תקווה.

סוף תמלול הכתבה: האם שתי מדינות הוא פתרון בר ישום?
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס