תמלול הכתבה: ביקור בדיר יאסין

מגישה: אחד מ-678 הכפרים שהוחזרו למפה הוא דיר יאסין. בליל ה- 9 באפריל 1948 נהרגו בכפר מעל למאה נשים, גברים, ילדים וזקנים, בפעולה שביצעו המחתרות הישראליות. למול הגרסה הפלסטינית הטוענת שמדובר בטבח שהונע משנאה ותאוות נקמה, עומד הנרטיב הישראלי שמתאר קרב נוסף והכרחי בשרשרת הקרבות של מלחמת העצמאות. אך לאחרונה נשמעים גם קולות אחרים בישראל – קולות המעלים שאלות רבות בנוגע לאמת ההיסטורית שמאחורי פרשת דיר יאסין.
אבו חאלד יוסף אסעד רדואן: כאן נולדתי. נולדתי בבית הזה ב-5 בפברואר 1938, ונאלצתי לעזוב אותו ב-1946. היינו שכנים (של הישוב גבעת שאול), ביחסי חברות, ולמעשה – שלושה-ארבעה חודשים לפני תקיפת דיר יאסין, הייתה שלווה, חתמנו הסכם ביחד – עשרה אנשים מגבעת שאול ועשרה אנשים מדיר יאסין חתמו הסכם – אף צד לא יתקוף את השני. למרבה הצער, חודשיים לאחר חתימת ההסכם, הותקפנו, והכפר שלנו נכבש.
עמר אלע'בארי: היום, בדיעבד אפשר לקרוא את ההסכם ולראות שאנשי דיר יאסין הסכימו לתנאים מאוד מאוד מגבילים, רק שיעזבו אותם בשקט. ולמרות הכל זה לא עזר להם בתשעה באפריל להיות מותקפים ונטבחים על ידי האצ"ל והלח"י בעיקר. אבו חאלד אמר ש'ההגנה' לא אהבו את ההתקפה, היום יש מסמכים שיוצאים מהארכיונים ובעצם מלמדים שההגנה קודם כל ידעו על ההתקפה, ובשלב מסוים אף עזרו לאצ"ל וללח"י להמשיך את המתקפה בתוך הכפר.
הזקנות של דיר יאסין, אני ראיינתי כמה פליטות, אום מחמוד מספרת שכשהאנשים עשו את הדרך מהכפר כדי לברוח לכיוון עין כרם, עמדו כאן גם חיילות וגם חיילים של האצ"ל ושל הלח"י, והם לקחו מהתושבים, מהאנשים, את דברי הערך שהם החזיקו.
אילת אופיר: הוא (אבא שלי) היה אחראי על... הוא היה בתפקיד לוגיסטי, אמור היה לאסוף את הפליטים או המגורשים, והוא היה גם אחראי על איסוף שלל, או ביזה.
עמר אלע'בארי: המבצע היה מבצע נקמה, ובכל מקום שאנשי האצ"ל נכנסו, השאירו רק הרס, גופות ודם.
מתנגדים לתהלוכה: בעזרת השם, בפעם הבאה, רשימות יותר גדולות! הבאנו נכבה, נכבה, נכבה עליכם! ככה תמותו, ככה יקברו אתכם, איפה שתהיו, ככה, רק לקבור אתכם. בתוך האדמה, לקבור אתכם.
איתן ברונשטיין: אני רוצה לפתוח בהתנצלות, על ההתנהגות הזו של אנשים. אנחנו ישראלים יהודיים, גם הם ישראלים יהודיים, חלקנו. ואני חש בושה וצער. אני חושב שזה נורא שאנשים קוראים למותכם, כאן.
מגישה: ההיסטוריה, כידוע, נכתבת על ידי המנצחים, אך השבוע נדמה היה כי הקרב על דיר יאסין טרם הוכרע.

סוף תמלול הכתבה: ביקור בדיר יאסין
 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. אמיר לוז 6 ביולי, 2013  בשעה 10:28

    ההתקפה של האצל והלחי הייתה הראשונה בהתקפה של המחתרות הפורשות בשטח בנוי מעדויות חיילים לא היה ירי מכוון כנגד נשים וילדים רוב המתים הערביים מתו משליחת רמונים מכל בית שירה לעבר אנשי האצל והלחי. דיר יאסין נוצל רבות לכיבוש הארץ ובמיוחד לכיבוש חיפה. לסיכום על פי עדויות של חיילי האצל והלחי הכפר דיר יאסין נכבש על ידי המחתרות הפורשות , הרג האזרחים הרב היה כתוצאה ממחסור בידע בלוחמה בשטח בנוי, כיבוש האצל והלח נוצל לתעמולה על ידי ההגנה במיוחד בכיבוש חיפה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס