תמלול הכתבה: למה לא בחירות ירוקות?

רוי שני כרמל: אז מה זה בעצם בחירות ירוקות ולמה יש אותן רק בשהם?
יעקב: הוכחנו שאפשר לעשות גם את הבחירות בצורה אחרת, כיצד מנהלים בחירות ירוקות, כיצד מנהלים בחירות נקיות, מי שהכי טוב יבחר.
רוי שני כרמל: בחירות ירוקות הן בעצם שיטת בחירות נקייה שנוצרה על ידי חבורת פעילים ביישוב שהם, שנמאס להם לראות את הרחובות, את קירות בתי הספר, ואת העצים, מתמלאים בתעמולה, בפליירים ובשלטים, בכל בחירות מחדש.
מאבטח בית ספר: בבית ספר אחר עשו פי שתיים יותר בלגן.
רוי שני כרמל: ב-2013 החליטה החבורה להוציא לפועל את הבחירות הירוקות, שבהן חתמו כל המתמודדים על אמנה שמגבילה את קמפיין הבחירות שלהם, כך שהסביבה תישאר נקייה, ולא תהיה חדירה בוטה אל המרחב הציבורי. אז איך זה פועל בעצם?
אלון מאירי: אי חלוקה של ברושורים ברחוב או באיזה שהוא יריד, או באיזה שהוא מפגש של היישוב, על מנת שהברושורים האלה לא יגיע לרצפה ולפחי האשפה סתם. איפה כן אפשר לתת בכל זאת חומר הסברתי? בבתים. מתמודד שמחליט לשים בתיבות הדואר או ישירות בבית התושב, אין עם זה בעיה, התושב קורא, וביחד עם העיתונים של סוף השבוע, של משך השבוע, הולך לפינת איסוף הניירות, זורק את זה שם, ובסוף זה הולך למחזור. אי תליית שלטים - לא על בתים, לא על בתי הספר, ולא על עצים, ולא על כל מיני מקומות פיראטים. שילוט - נעשה או בשילוט שמוצע למכירה, או בעמדות שמציבה המועצה.
רוי שני כרמל: ומה לדעתכם, האם כל המתמודדים עומדים בהסכם? או שזאת עדיין פוליטיקה קלאסית של הבטחות שווא...
תמר חכימי: הרעיון הוא מציון, וכשמסתובבים בשהם באמת רואים שהמקום היחידי שבו יש שלטי פרסום זה בשלטים שנועדו לכך, אין פליירים שמזהמים את הרחוב. ואני חושבת שזה יופי, שומרים על סביבה נקייה.
עומרי: תשמע קל מאוד לעבור בשהם ולראות בתים, מרפסות באמת שתלויים עליהם שלטים, פרסומות לעודד את ההצבעה בשהם שזה בסדר ולגיטימי, ויכול להיות שאתה לא רוצה לחשוב על זה, שאתה לא רוצה לראות את זה, ואז פתאום זה קופץ לך מול העיניים זה לא נחמד, זה לא נעים.
אלון מאירי: יש מתמודד אחד שלא עמד (באמנה), הוא מאוד, מאוד נזהר, הוא תלה מספר שלטים קטן וזהו, הוא הבין שהתושבים כועסים עליו והרבה מהמצביעים הפוטנציאלים שלו ברחו ממנו בגלל ההפרה הזאת, כי הם אומרים רגע, אם הוא מזלזל בנו לפני הבחירות, לפני הרצון שלנו לעיר נקייה, מה יקרה כשהוא ייבחר, אוי ואבוי מה שהוא יעשה.
רוי שני כרמל: אז מה באמת עושים בפועל כדי שהמיזם הזה יצליח?
גיל לבנה: היום זה הרבה יותר פשוט, יש את הרשתות החברתיות, והמסרים רצים ומתחלפים, ומתעדכנים מהרגע להרגע, ככה שהפלטפורמה של פליירים, של פרינט, של עלונים, היא כמעט שלא חסרה. אני מאמין גם בהעברת מסרים בצורה ישירה, בחוגי בית, בלהסתובב בבתים, בשכונות, לפגוש בצורה בלתי אמצעית. שילוט, באופן אישי לא עושה לי את זה, אני חושב שלמרבית התושבים בארץ הוא אפילו מקומם.
רוי שני כרמל: אז למה הבחירות הירוקות לא מיושמות בכל הארץ?
חנן סלע: משרד הפנים ניסה ליישם את זה על רשויות אחרות, אני לא יודע כמה זה הצליח, הרי זה הכל וולונטרי, אין פה עניין של כפייה, אני לא יכול לכפות על אף אחד בחירות ירוקות, אבל כנראה שלאנשים שלתושבים אכפת להם יותר מהבית שלהם, מהנכסים שלהם, מאשר מועמד כזה או מועמד כזה שיצליח.
יוסי מלכה: כמו בכל דבר, זה תהליך. לצערנו המתמודדים לפעמים לא מסתכלים לטובת היישוב שבו הם גרים, לטובת התושבים. המשרד להגנת הסביבה לא עשה מספיק בשביל שזה יצליח בכל הארץ, ואני מסתפק כרגע באמרה הזאת.
רוי שני כרמל: נשאלת השאלה, האם המשרד להגנת הסביבה צריך לקחת אחראיות ליישום בחירות ירוקות? ומה אפשר לעשות אם זה לא כל כך קורה בפועל?
מרב ניר: קודם כל יש חוקים שמסדירים את זה, יש לנו גם את חוק הניקיון שמתווה בדיוק איפה אפשר לשים את השלטים ואיך, ויש לנו  גם את חוק תעמולת הבחירות שמגדיר איפה אפשר לתלות שלטים שמעבירים מסרים כאלה. לצערי הרב זה לא נאכף ב100%, זה אכן עניין של המתמודדים. מתמודד שחשוב לו איכות הסביבה לא רק מדבר על זה, אלא גם בעצם עושה את זה, גם לוקח אחראיות, והיו לנו כאלה, כמה מתמודדים שהתקשרו, ושאלו איפה אפשר לתלות ומה אפשר לעשות אחר כך עם השלטים האלה, אז יש מתמודדים שלוקחים אחריות. זה לא הרוב, זאת אומרת הם צריכים מה שנקרא, "נאה דורש נאה מקיים", גם להגיד שאכפת להם מהסביבה, אבל גם להראות את זה בפועל, אז בהחלט הקריאה היא למתמודדים לקחת אחראיות, גם אם לא נבחרתם קחו אחראיות על הקמפיין שעשיתם, תורידו את השלטים שתליתם, ותחזירו את המרחב הציבורי – לציבור.

סוף תמלול הכתבה: למה לא בחירות ירוקות?
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס