תמלול הכתבה: מפגע אסבסט בשער העליה

קריינות: כך נראה היום בניין מגורים בשכונת העלייה בחיפה. חלק מהדירות בבניינים אלה שייכות לדיור הציבורי, וחלקן נרכשו מחברות הדיור הציבורי. מזה מספר שנים שהחיפוי החיצוני שבור, אם כתוצאה מוונדליזם ואם בשל בלאי. בשביל התושבים, לא מדובר רק במטרד אסתטי או בטיחותי, אלא במפגע בריאותי רציני מפני שהלוחות האלה עשויים מאסבסט.

דוד חגי: מטריד את התושבים כי אסבסט הוא מסוכן. ברגע שאסבסט מתפורר ואדם נושם אותו, מקבל את סרטן הריאות שלא נדע מצרות.

קריינות: בסוף אוגוסט קיבלו דיירים בארבעה מהבניינים מכתב מהעירייה המורה להם להחליף את לוחות החיפוי השבורים בתוך 30 יום, על חשבונם, ומבלי לציין שמדובר באסבסט.
נטליה נחומוב: נתנו לנו מועד מסוים שאנחנו צריכים בתוך הזמן הזה לתקן את הפלטות אחרת אנחנו נקבל קנס, ובנוסף לקנס הזה שכתוב פה נקבל 150 שקל נוספים לכל יום איחור.
הבעיה היא שצריך לגייס כוחות וצריך לגייס את הכספים מדיירים שזה אוכלוסייה יחסית חלשה. יש פה אמהות חד הוריות, יש משפחות של אתיופים עם הרבה ילדים, יש אנשים מבוגרים בני 90, יש אנשים חולי סכרת.
קריינות: בשיחה עם המהנדס מטעם העירייה שביצע את הבדיקה וחתום על המכתב, הוא הטיל ספק שאכן מדובר באסבסט. אני אומר לך, אני בא ובודק מה שמבקשים ממני. אני לא מחפש את היתר.
כתב: כמה מהחיפוי הזה הוא בעצם אסבסט?
אלכסדנר קרנאוך: אני לא בטוח שזה אסבסט. יכול להיות שזה "צמנט בורד". מי אמר שזה אסבסט?
כתב: במשרד להגנת הסביבה טענו שזה אסבסט.
אלכסדנר קרנאוך: לא יודע. אני לא בדקתי מה זה החומר הזה.
כתב: ואת כל זה אפשר לעשות ב-30 יום?
תקשיב, נותנים 30 יום כי זה זמן שלא עושים. אם בן אדם מתחיל לעשות משהו, אומר ככה וככה התחלנו, זה לוקח הרבה זמן, כולנו בני אדם כולנו בודקים ונותנים הארכה לזמן אם צריך. אבל צריך להתחיל לעשות משהו.
כתב: אם באמת מדובר באסבסט ויהיה צורך בטיפול של פינוי אסבסט אז ייתנו להם יותר זמן?
אלכסדנר קרנאוך: כן.
קריינות: הטיפול במפגעי אסבסט יקר ומורכב. בעמותת אדם טבע ודין, המסייעת לתושבים בנושא, טוענים כי מן הראוי שהעירייה תיקח אחריות ותסייע לתושבים בטיפול דחוף במפגע. את ההתחשבנות אפשר יהיה לעשות אחר כך.
מעיריית חיפה לא התקבלה תגובה.

סוף תמלול הכתבה: מפגע אסבסט בשער העליה
 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו 2 תגובות באתר

  1. פייביש שמואל 27 בספטמבר, 2013  בשעה 15:02

    לתושבי השכונה. תצאו להפגנות לפני הבחירות. אחר כך יהיה מאוחר

  2. מלי 1 באוקטובר, 2013  בשעה 10:52

    קל לזרוק את זה על הדיירים החלשים. העיריה יכולה כמו שנאמר בעמותת טבע ודין לקחת את זה על עצמה ולחייב את הדיירים באמצעות הארנונה.

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס