תמלול הכתבה: סרבנות סולידארית

מגישה: לצד מאות אלפי החרדים שהפגינו בתחילת השבוע נגד הגיוס הכפוי לצבא, הפגינו בתל אביב עשרות פעילים בסולידריות עם הסרבנות החרדית. נשאלת השאלה, מה מחפשים פעילי שמאל במאבק יחד עם קבוצה שנראה כי אין רחוקה ממנה מאידיאולוגיה שמאלית רדיקלית?

קריאות מפגינים: "לא נמית ולא נמות בשירות הציונות".
עו"ד ברק כהן: זה לא שמאל רדיקלי וזה לא עניין של חרדים מול חילונים, אנחנו בדעה שאופי המשטר צריך להתחלף ממדינת ישראל, ממשטר ציוני למשטר דמוקרטי. במשטר דמוקרטי יש מקום של כבוד לכל הקהילות, בין היתר גם לקהילה שהחירות הרוחנית שלה היא דתית. ומי שיש לו חירות רוחנית לא צריך לכפות אותו לגיוס, כמו שפלסטיני יש זהות לאומית ולא צריך לכפות או כל אדם אחר.

אסיף: גיוס בכפייה זה לא אמור להיות במדינה שלנו, ולחרדים אין להם עדין מקום שיתאים להם בצבא לדעתי. והדרך שלהם תורמת מספיק למדינה.

עו"ד ברק כהן: השיתוף פעולה שלנו הוא יחד עם קבוצות שמעולם לא הכירו במדינה, לא לקחו ממנה לא ביטוח לאומי, לא שום זכות כלכלית.

כתבת: אבל להפגנה היום בירושלים הצטרפו גם משאר הזרמים.

עו"ד ברק כהן: זה אומר ששאר הזרמים אימצו את הפרינציפ של הקבוצה הרדיקלית והלא ציונית ולא ההפך.

עובר אורח: כי מעדיפים להיות בקריה ומעדיפים להשתמט, ומעדיפים נגד צה"ל במקום לעזור לנו.
מפגינה: אבל אם החרדים היו מתגייסים לא היית עושה שירות קרבי?
עובר אורח: בטח הייתי עושה שירות קרבי, גם הם היו עושים שירות קרבי, כולם צריכים לעשות שירות קרבי.

מגישה: השבוע, הצהירו חרדים הגרים בהתנחלויות כי הם מבקשים להתפנות מהשטחים בעד פיצוי, וכי הם תומכים בחרם על מוצרי התנחלויות. יתכן שבתיקו המשתק בין ימין לשמאל, למאבק זה יש פוטנציאל לשיתופי פעולה מפתיעים.

סוף תמלול הכתבה: סרבנות סולידארית

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס