תמלול הכתבה: תיקון עולם – סערה בכוס תה

תיקון עולם – סערה בכוס תה

בשבוע שעבר שידר ערוץ 10 דיווח שחשף שוביניזם יומיומי מצד הקצינים בצמרת צה"ל, המפרטים לחיילות הכפופות להם בדיוק כיצד צריכים המשקאות שלהם להיות מוגשים להם.

במסדרונות הקומה ה-14 של הקריה מישהו איתר רשימת משקאות שהוצגה בפומבי, המונה את העדפותיהם של כל ראשי פיקוד הצבא והבטחון. על פני השטח, היה זה מקטע טיפוסי של חדשות הערב, הלועג לבעלי העצמה, לפטישים שלהם ולחולשותיהם. אבל סוג זה של ביקורת מתמודד רק עם המציאות הרדודה ואינו בוחן דבר לעומק.

במקרה המסוים הזה, המפיקים הרחיקו לכת הרבה מעבר למה שציפו, מפני שבהצגת הרשימה בשידור, עם שמותיהם ודרגותיהם של מפקדי צה"ל ויחידות המודיעין, הדיווח חשף את זהותם של שניים מהמפקדים הבכירים והחסויים ביותר בישראל: סגן מפקד השב"ק ומפקד ארסנל הנשק הגרעיני של צה"ל. בכנות, הצנזורה הצבאית בוודאי נרדמה על המשמר. אחרת, אני לא יכול להסביר איך מידע סודי שכזה נחשף. הרשימה שודרה, אך בשידורים חוזרים טושטשו שני השמות כך שלא ניתן היה לראותם. למרבה המזל מספר ישראלים היו חדים מספיק כדי להבין מה התרחש והסבו את תשומת לבי לכך.

למרות שחשפתי את שמותיהם בבלוג שלי, לצערי איני יכול לעשות זאת כאן. אם הייתי חושף, הם היו חייבים להרוג אתכם. זו הייתה בדיחה. אבל ברצינות, אני רוצה שהטלוויזיה החברתית תמשיך בעבודתה החשובה, והצגת השמות עלולה לסכן זאת. הנה מה שאני יכול לספר לכם על זהותן של שתי הדמויות שלולא זאת, היו חיות בצללים. סגן ראש השב"ק ידוע בטעם תאוותני בכל הנוגע לאבזור המשרד שלו. "הארץ" פרסמו ידיעה חדשותית לגביו כאשר זומן בחזרה מארה"ב על ידי יורם כהן להתמנות כסגן ראש השב"ק. לפני הפרסום האחרון, נ', כפי שכונה, כיהן כראש האבטחה בצפון אמריקה במשלחת ישראל האחרונה לאו"ם. הוא בשנות ה-50 לחייו, ושירת בעבר בסיירת מטכ"ל. הוא בילה את כל הקריירה המודיעינית שלו במבצעים, ולא בחקירות. יש לו נסיון מועט בהפעלת סוכנים או בפעילות נגד טרור על פי דיווח "הארץ".

לגבי מפקד צה"ל השולט בארסנל הנשק הגרעיני של ישראל, אני יכול לספר לכם יותר. שם משפחתו מוכר לישראלים המכירים את הפוליטיקה הלאומית. אביו היה בעבר מנהיג מפלגת מרצ. למעשה, הסיבה היחידה שאני יודע את זה היא שאתר צה"ל הרשמי חשף את זהותו, וציין כי באותה התקופה היה מפקד בסיס חייל האוויר בחצור. . "הארץ" גילה את המידע הזה. במאמר בעיתון, דרך אגב, "הארץ" קרא לו "אורי". אז עכשיו, למעשה, האלוף אורי נחשף פעמים. אבל בחזרה לקשרים במרצ – אני מוצא את זה אירוני להדהים שבן השמאל הישראלי והמפלגה היהודית- הביקורתית ביותר כלפי המיליטריזם הישראלי, אחראי על הנשק ההרסני ביותר של ישראל. אני לא יודע אם לצחוק או לבכות מעצמת האירוניה.

אם תבקרו בבלוג שלי, תוכלו לקרוא את שמותיהם של שני אלה, שהצנזורה הישראלית החליטה בטיפשות שהם חשובים מכדי להיחשף. פולחן הסודיות הישראלי אוסר על אזרחים להיחשף למידע קריטי שזמין וחופשי לאזרחי רוב המדינות הדמוקרטיות האחרות.

ישנם אלו העלולים לטעון שהסיבה לכך היא שלישראל יש אויבים שינצלו מידע כזה אם יהיה נגיש לציבור. טיעון זה אולי יספק כמה ישראלים, אבל האם אין יותר אויבים המנסים לחשוף את סודות מודיעין האמריקאי? בכל זאת, אם אני רוצה, אני יכול לגלות בקלות מי מפקד על ארסנל הנשק הגרעיני של ארה"ב. והידיעה אינה פוגעת בביטחון הנשק או אפילו בבטחון הכלל. היתרון שבשקיפות במקרים כאלה הוא שהיא מחייבת אנשים אלו לקחת אחריות על מעשיהם. אזרחים של מדינות דמוקרטיות אחרות רוצות לדעת מי אחראי על גורלם. הם אינם מתירים מעטה סודיות שכזה בינם לבין צבאם.

חשפתי את זהותם בבלוג מכיוון שאני מאמין בכנות שסודיות הורסת את הדמוקרטיה. אין שום סיבה טובה להסתיר שמות בכירי מודיעין ישראליים, פרט למצב בו הם משרתים בתפקידים סמויים והגנה על זהותם חיונית להגנה על חייהם. אני רוצה ש-נ' ואורי יתנו דין וחשבון על מעשיהם והחלטותיהם. אני לא רוצה אותם חבויים מאחורי אנונימיות.

 

 

 

 

סוף תמלול הכתבה: תיקון עולם – סערה בכוס תה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס