תמלול הכתבה: מדינה אחת – חזון או מציאות?

מדינה אחת - חזון או מציאות?

מגיש: קרי בא והולך ובא וליברמן מפרגן ואף "מנדב" את ואדי ערה לפלסטינים, והנה - הניסיון להגיע לפיוס על ידי חלוקת הארץ לשתי מדינות שוב על הפרק. אך יש המבקשים להציב מול הישראלים ומול הפלסטינים מראה, המציגה את הפתרון הזה כמהלך שאינו צודק ואינו ישים, שלא יאפשר באמת לקיים כאן חברה דמוקרטית ללא ניצול ונישול. כך הסביר השבוע ההיסטוריון אילן פפה בפני קבוצת פלסטינים אזרחי ישראל, בדיון על מודל המדינה הדמוקרטית המשותפת.

אילן פפה: כשפלסטיני אומר לי שהפתרון של שני עמים הוא צודק אני משתגע, אני מחפש את בית המשוגעים לפחות להיות שם יום אחד, כדי להירגע. תגיד "אין לי ברירה", בסדר, "אני חלש", אל תגיד לי שזה צודק, על מה זה צודק?
על מה זה מתבסס הצדק? איזה צדק? או שתגיד לי "זה פתרון הגיוני", מה הגיוני בזה?
זה רק אמצעי של החזק לשלוט בחלש. יכול להיות שאם הייתי גר ברמאללה הייתי אומר: "אני מעדיף את זה על המצב הקיים.

מגיש: לשאלה שנשאלה מהקהל "כיצד ניתן לקדם את פתרון המדינה האחת בקרב הציבור היהודי" השיב פפה:

אילן פפה: אתה אומר פה בצדק, "איך תשכנע פה את הציבור היהודי?" אבל אתה יודע, אני אגיד לך על זה שני דברים: אחד, האפרטהייד בדרום אפריקה נפל כש- 98% מהלבנים עדין האמינו שאפרטהייד זה דבר טוב. המצב פה לא ישתנה כי כל היהודים ישנו את הדעה שלהם, לא.
מישהו צריך לשלם פה מחיר כדי לשנות את הדעה שלו. בדרום אפריקה, היו גם ליבראליים ציונים, ליבראליים של אפרטהייד, אמרו "תשמעו, קצת נשנה, לא הכל נשנה". ומנדלה אמר להם "לא. אדם אחד, כל אחד."
עכשיו מה קרה בינתיים? התחיל חרם על דרום אפריקה, התחילו סנקציות על דרום אפריקה, אנשים, חוץ ממדינת ישראל לא סחר עם דרום אפריקה, אנשים לא רצו לשמוע זמרים מדרום אפריקה, לא רצו לקבל קבוצות ספורט מדרום אפריקה. הם לא שינו את הדעה שלהם כי יום אחד מישהו אמר להם "יש פה איזה מרצה טוב, אילן פפה, הוא יסביר לכם למה זה לא בסדר". לא בוודאי שלא, אני לא נאיבי.

מגיש: השיחה הסתיימה עם מסר אופטימי.

אילן פפה: אנחנו מקווים שאנחנו באיזה תקופה אחרת בהיסטוריה, שפוליטיקאים הם לא האנשים היחידים שקובעים את העתיד שלנו, שאנשי צבא הם לא האנשים היחידים שקובעים את העתיד שלנו, שאנחנו לא לגמרי פאסיביים, שיש לנו כוח כאנשים, שיש לנו כוח לשנות מציאות. לא הכל יכול להיקבע מלמעלה לגבינו.

מגיש: ניתן לצפות בהרצאה המלאה באתר הטלוויזיה החברתית.

סוף תמלול הכתבה: מדינה אחת – חזון או מציאות?
 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו 2 תגובות באתר

  1. פפה 27 ביולי, 2014  בשעה 13:08

    אין קישור להרצאה המלאה

  2. חן פטר 28 ביולי, 2014  בשעה 9:15

    הלינק הוסף, תודה על הסבת תשומת הלב

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס