תמלול הכתבה: לוקחים את השלום לידיים

מגישה: כשהמדינאים לא ממלאים את תפקידם - הציבור לוקח את המושכות לידיו. בסוף השבוע התכנסו משלחת ישראלית ומשלחת פלסטינית של אזרחים מן השורה, לנהל מו"מ על סיום הסכסוך.

דר' ספיר הנדלמן: אנחנו מבקשים מכל קבוצה, ישראלים ופלסטינים, לבוא עם 4 נושאים שהם הכי חשובים להם כדי לגמור את הסכסוך.

ויסאם סדר: לא כל האנשים רוצים את האמת, אבל את האמת, יש עם פלסטיני, רוצה להחליט את העתיד שלו, במדינה שלו, בדרך שלו.

דר' אבנר בן זקן: בטווח הבינוני מה שצריך לעשות זה למצוא שתי מדינות לשני העמים, שאנחנו היום קצת מסתכלים על האפשרות של מדינה קואופרטיבית, דו לאומית, איך שלא קוראים לה.

פלסטין רימאוי: אם אעמוד לצדיך כשמשהו יקרה, אם תהיה התקפה פלסטינית, ואני אעמוד לצידך ואומר "לא", אז אתה תעמוד לצידי ותאמר "לא" אם תהיה תקיפה ישראלית. זו ההתחלה, זה הצעד הראשון במסע של אלפי הקילומטרים.

מגישה: המפגשים מאורגנים ע"י "מחשבות של שלום", ארגון שמטרתו ליצור את התנאים החברתיים לשלום בין ישראלים לפלסטינים, על-ידי שיתוף הציבור בתהליך. הארגון יזם עד כה 17 מפגשי משא ומתן בעולם, כולל בישראל ובגדה.

דר' ספיר הנדלמן: המטרה שלנו זה ליצור קונגרס ציבורי למשא ומתן, שנציגי ציבור ישראלים יפגשו נציגי ציבור פלסטינים, לקונגרס גדול בעל כוח פוליטי, כדי לנהל משא ומתן על השלום. תפקידו של הקונגרס זה לדחוף את ההנהגות להגיע להסכמים ולהכניס את הציבור לסדר חברתי חדש.

יעל רוג'רס: אנחנו הולכים לשוחח קודם כל על שלבים בוני אמון, ואז אחר כך להגיע להסכם, לדבר על חינוך, פוליטיקה, ביטחון, כל הרבדים שמשפיעים עלינו בחיי היום יום.

מגישה: במהלך המשא ומתן הגיעו הצדדים להסכמות שונות, ולפי דבריו של ד"ר ספיר הנדלמן, זה כבר עניין של שגרה.

דר' ספיר הנדלמן: הדיונים היו קשים ומסובכים, זה לא פשוט, הדבר המפתיע הוא שתמיד הגיעו להסכמי שלום, הם הגיעו בהתחלה להסכם להשהיית המאבק האלים ואחרי זה הסכם שלום כולל, שכולל גבולות, מתנחלים, ירושלים. לא תמיד זה הסכמים מלאים אבל ברוב המקרים זה הסכמים מלאים. ואני חושב שזה מראה דבר אחד, פשוט הציבור רוצה לראות, לגמור את זה. ואתה יכול לראות שדווקא הרבה פעמים אנשי ימין מובילים להסכם לפשרות בירושלים, לגבולות, אני חושב שזה בד בבד עם הסקרים, הסקרים מראים ששני הצדדים רוצים לגמור עם זה, ובטוחים שאין פרטנר לשלום בצד השני.

גדעון אלעזר: לגבי שחרור אסירים, אני אישית בעד שחרור הדרגתי של האסירים עם הזמן.

דר' ספיר הנדלמן: הכוונה היא לשחרר את כל האסירים עד סוף המשא ומתן, זה בסדר – זה בסדר.

וואל סלאמה: חלק ראשון, אחרי האסירים, להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ולפרק את המחסומים. יש מישהו בצד השני אתה יכול לסמוך עליו, ומפה אתה חייב להתגבר על הפחד שלך, זה לא ביד שלי, זה ביד שלך.

סוף תמלול הכתבה: לוקחים את השלום לידיים
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס