תמלול הכתבה: שחר דולב – ייצוא הגז הטבעי שלנו

שחר דולב: בתקופה האחרונה אנו עדים למאבק כנגד ההחלטה לייצא חלק משמעותי של הגז הטבעי שהתגלה בחופי ישראל. אנסה להסביר על מה המאבק ולמה חשיבותו: גז טבעי טוב לישראל ממספר סיבות: ראשית, הוא מזהם פחות מדלקים אחרים, ולכן שימוש בו יפחית את זיהום האוויר מתחנות הכוח, ממפעלי התעשייה ומאוטובוסים. גז טבעי זול עד פי 4 מתחליפים אחרים.
שימוש מאסיבי בגז טבעי יאפשר להוריד את עלויות החשמל, הייצור והתחבורה. ההוזלה לתעשייה תגביר את התחרותיות של החברות הישראליות בשווקים הגלובליים וכך ייווצרו מקומות עבודה נוספים.
יצוא הגז ימנע יתרונות אלו מילדינו ויאלץ אותם לקנות ביוקר דלקים מזהמים. אם גז טבעי כל כך טוב, אז למה לייצא אותו? מכירת הגז בחו"ל מעלה באופן משמעותי את ההכנסות של יזמי הגז, ואלו לוחצים על מקבלי ההחלטות לאשר את היצוא. התירוץ העיקרי הוא שללא יצוא לא יוכלו היזמים לגייס את הסכומים האדירים הנדרשים להפקת הגז הנאמדים ב–15-20 מיליארד שקלים. זהו תרוץ קלוש – הרי אם יש בעיית מימון, יש למצוא פתרון מימוני, ולא לוותר על משאב כה חיוני לישראל. אך מקבלי ההחלטות חוששים מעיכוב פיתוח השדה
(בשנת 2016 צפוי מחסור אם לא יפותחו המאגרים), ולכן מוכנים להיענות לכל בקשה של היזמים. אז מה עלינו לעשות? עד היום הממשלה נכנעה לקולות הציבור, עיכבה ומיתנה את ההחלטה.
יש להמשיך להיאבק בכל זירה אפשרית וללחוץ על הממשלה עד שתמלא את יעודה ותבטיח את האינטרסים שלנו אל מול הטייקונים, במקום להפך.

סוף תמלול הכתבה: שחר דולב – ייצוא הגז הטבעי שלנו
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס