תמלול הכתבה: ביטחון במרחב הציבורי? לא עבור נשים

ליאת קליין: אנחנו חיים פה במדינה שמדברת הרבה מאוד על ביטחון. מתעסקת הרבה מאוד בביטחון. מעט מאוד, מדברת מעט מדי על ביטחון בהקשרים האלה. חצי מהנשים בישראל מפחדות לשבת בתחנת אוטובוס כמעט 80 אחוז מהנשים מפחדות לעבור ברחוב. אנחנו מדברים פה על לעבור ברחוב, לשבת בתחנת אוטובוס, זה נתון שהוא בלתי נתפש. איך אפשר לדבר על ביטחון במדינה כשחצי מהאוכלוסייה לא מסוגלת לעבור ברחוב ולהרגיש ביטחון ברמה הכי פשוטה. זה נתון, שעל פניו, כל מה שקשור למרחב הציבורי, הוא מעורר פה הרבה מאוד סימני שאלה על  מה שקורה בחברה הישראלית.

דב חנין: הסקר הנה והנתונים האלה מדברים על תחושה. אבל אני רוצה להגיד דבר מאוד קשה, מאוד קשה. אני אומר את זה בהרבה כאב. התחושה הזו לא מנותקת מהמציאות. זה לא רק שאנשים מפחדים, זה לא רק שנשים מפחדות, לא רק שהערבים מפחדים- יש ממה לפחד. החברה שאנחנו חיים בה היא חברה שחיה בפחד, אנשים בארץ הזאת מפחדים. ופחד הוא דבר איום ונורא, ברמה החברתית, ברמה הפוליטית. פוליטיקה של פחד היא הפוליטיקה שמובילה את האנשים למקומות האפלים ביותר ולצערי הגדול, יש גם אנשים שבונים את הפוליטיקה שלה על הפחדים. אבל צריך להבין שיש בעיה אמיתית של פחד. אנשים באמת מפחדים ויש בעיה אמיתית של ביטחון.

ליאת קליין: הטרדה מינית היא היום מהווה את אחד החסמים, אולי החסם המרכזי, הבולט, בפני נשים בשוק העבודה. אישה יכולה לעמוד בראש פירמידה, לעמוד בראש איזשהו ארגון ועדיין לחוות אלימות ולהרגיש לא בטוחה לשבת בתחנת אוטובוס.

דב חנין: אנחנו רואים באופן עקבי, כמעט בכל תחום, שיש פער גדול בין רמת הפחד, חוסר הביטחון, של נשים לבין רמת הפחד, חוסר הביטחון של גברים. וזה לא שהמצב של הגברים כל כך טוב. המצב של הגברים גם לא מי יודע מה בכל בחלק מהתחומים אבל נשים, כמעט בכל התחומים, בצורה עקבית, באופן משמעותי, מרגישות פחד, הרבה הרבה פחות ביטחון וזה מאוד מדאיג. תמונה נוספת, ציר נוסף של חיתוך, אנחנו רואים שבכמעט בכל נושא, ערבים מרגישים פחות בטוחים מיהודים.

עאידה תומא סלימאן: כאשר מצד אחד יש לך מצב שמשנת 2000 עד היום כ42 אזרחים ערבים נורו על ידי המשטרה והוגש כתב אישום אחד, נגד שוטר אחד. זה נתון אחד שמיד מסביר את חוסר האמון במשטרה ואת ההרגשה הזו שאם יש לי בעיה, המקום האחרון שאני רוצה ללכת אליו זה המשטרה.

שוטרת: המשטרה בכלל עובדת כל הזמן לשפר את עצמה, אבל ממש לא מזמן מונה ראש מנהלת המגזר הערבי בדרגת ניצב, מתוך תפישה באמת של להגיע לאוכלוסיות שחוששות יותר ולהיות נגישים יותר, וכחלק מזה גם הפעילות של היוהל"ן בתחום של קידוש שוויון ההזדמנויות לנשים, לשים יותר נשים בתפקידי ליבה, במגזר היהודי, במגזר שפוגש את האזרחים, מתוך אותה תפישה שככל שהמשטרה תהיה יותר מגוונת ותכיל יותר אוכלוסיות בדומה לאוכלוסייה כולה, השירות יהיה טוב יותר וביטחון האזרחים לפנות אליה יהיה טוב יותר.

נטע לוי: אני רוצה להצביע כאן על נתון שבעיניי נותן סוג של הסבר על האוכלוסיות, על הנשים הערביות והנשי החרדיות, שזה נתון שעובר לכל אורך השאלות. אני שהעובדה שהן מעידות על תחושת ביטחון נמוכה יותר קשורה למה ש1325 עושה, שקושר בין הצורך בהגנה וביטחון לנשים לבין הצורך בייצוג.

סוף תמלול הכתבה: ביטחון במרחב הציבורי? לא עבור נשים

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס