תמלול הכתבה: מחמוד אבו סאלח מסכנין

אני מחמוד אבו סאלח. אני לומד הנדסת חומרים שנה שלישית. אני בן 24 עוד מעט. אני במקור מסכנין. אני מגיע ממשפחה שמורכבת משישה אנשים. שני אחים ושתי אחיות תאומות, אני מגיע מבית שהוא גם כזה די מעורב וגם די פעיל. מגיל קטן הייתי עוזר בחד"ש וגם כשהייתי אז בנעורי הלכתי לבנק"י - לברית הנוער הקומוניסטי ועכשיו אתה יודע, זה תהליך שמתמשך. לי ספציפית המעבר מסכנין לבאר שבע, אפשר להגיד שהוא היה קצת יותר קל כי אני למדתי בבית ספר דו לשוני שלמדנו שם ערבים ויהודים ביחד, בית ספר גליל. אז ככה שמבחינת שפה ומבחינת להבין את התרבות של מי שמולי או של מי ששונה ממני היה לי יותר קל לעשות את זה.
היה מקרה אחד בשבוע הספר שעושים כאן בקמפוס: אני פוגש קבוצה של כמה סטודנטיות יהודיות, שפשוט מחזיקות בספרים ומעיינות בספרים. אחת מהן מחזיקה בספר של סופר ערבי, ששכחתי את שמו ואז מגיעה מישהי פשוט אומרת לה "עזבי זה סופר ערבי, מה יש לך לקרוא בספר הזה". זאת הייתה גזענות שמבוססת על תרבות של לשנוא את התרבות של האחר ואפילו את השפה. זה אחד מסוגי הגזענות שכן היה לי קשה איתם.
אני ממליץ על מה שהזכרתי גם לפני, על בית הספר הדו לשוני או על השיטה - סגנון דו לשוני. אני חושב שזאת השיטה שבסוף  אחד יכבד את השני, אחד יבין את השני. זה מתחיל מהדברים הקטנים של שפה ואז מתפתח לתרבות ופשוט לכבד את האחר גם אם אתה לא מסכים איתו. אז בסוף אין פה מישהו שיכול לזרוק את השני לים או הפוך. אנחנו פשוט חייבם לחיות אחד ליד השני ואני חושב שזה מתחיל בלימודים, בגיל קטן.

 

סוף תמלול הכתבה: מחמוד אבו סאלח מסכנין

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס