מחזור שני לתכנית הכשרה ופרקטיקה לעיתונאים/ות!

 

لتفاصيل باللغة العربية

אתם/ן ודאי מכירים בהשפעה שיש לתקשורת על עיצוב עמדות וסדר היום שלנו. אם אתם/ן צעירים וצעירות, עוסקים בתחום המדיה העיתונאית ומעוניינים להשפיע ולשנות את השיח והסיקור במדיה שיקדמו תהליכי הידברות ושלום – תכנית זו מיועדת לכם/ן. 

מדרשת אדם והטלוויזיה החברתית מזמינות אתכם/ן להשתתף בתכנית ייחודית ומאתגרת אשר תשלב תכנים לימודיים העוסקים בסכסוך הישראלי פלסטיני ותכנים העוסקים בעיתונות של מלחמה מול עיתונות של שלום הן בהקשר המקומי והן בהקשר של סיקור סכסוכים שונים בעולם. נעסוק בתפקידה של העיתונות המסורתית מול המדיה החדשה, שאלות של אחריות עיתונאית, אתיקה מקצועית ועוד. בפן המעשי יינתנו כלים לעבודה בשטח המשתתפים/ות יפיקו כתבות בליווי הטלוויזיה החברתית, תוך שימוש בכלים ובידע שלמדו בסמינרים.

להגשת מועמדות אנא מלאו את טופס הגשת מועמדות

להורדת הקול הקורא במסמך PDF: בעברית | בערבית

צפו בטעימה מסמינר של מחזור א' של התכנית:

טעימה מסמינר עיתונות – הרשמה למחזור שני (לדף הכתבה »)

סמינר הכשרה ופרקטיקה לעיתונאים/ות בנושא "עיתונות של שלום" יצא לדרך! צפו בטעימה מההרצאות - מחזור שני של הסמינר יפתח בסוף יוני - ההרשמה פתוחה. לינק לפרטים נוספים.
הופק ע"י: | עלה ב: 17/05/2018

למי מיועדת התכנית?

התכנית מיועדת לצעירים וצעירות (גילאי 19-40) אזרחי מדינת ישראל, יהודים וערבים, העוסקים במדיה העתונאית או בתחילת דרכם ולסטודנטים העומדים לסיים את לימודיהם בתחום. התכנית תתנהל בעברית בליווי צוות יהודי וערבי.

מה כוללת התכנית?

 • למידה עיונית והתנסותית במסגרת שלושה סמינרים בסופי שבוע. בסמינרים יועברו הרצאות פרונטליות במליאה לצד סדנאות בקבוצות קטנות בהנחיית צוות יהודי וערבי.
  מועדי הסמינרים: 29-30 ביוני, בית ברל; 27-28 ביולי, בית ברל; 19-20 באוקטובר, נווה שלום. (כוללים לינה וארוח מלא וכן הסעה מנקודות איסוף מרכזיות).
 • פרקטיקה מעשית – כל משתתף ומשתתפת יתבקשו להפיק כתבה (וידאו, טקסט או אודיו) בליווי מקצועי של צוות הטלוויזיה החברתית ומתן אמצעים לביצועה. הפקות אלו יכולות להיעשות לבד או בזוגות מחוץ לזמני הסמינרים.

תנאי הרשמה וקבלה:

 • ראיון היכרות אישית למטרת תיאום ציפיות ובדיקת התאמה לתכנית; הראיונות ייערכו במספר מוקדים בארץ באר שבע, תל אביב, ירושלים וחיפה.
 • התחייבות להשתתפות בשלושת הסמינרים ובעמידה במטלת הסיום שכוללת הפקת כתבה מחוץ לזמני הסמינרים.
 • דמי ההשתתפות בתוכנית 300 ₪ (ניתן להגיש בקשה להנחה בדמי ההשתתפות).

להגשת מועמדות אנא מלאו את הטופס בקישור: טופס הגשת מועמדות
לפרטים ולשאלות פנו במייל לכתובת: Mediaproject.mict@gmail.com

צוות המנחים בסמינר:

ערין הווארי – דוקטורנטית בתוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בן-גוריון. חוקרת במרכז מדה אל-כרמל בחיפה, עורכת את כתב העת ג'דל ומנחה בפרויקט לשוויון מגדרי של מרכז אדוה.
ליאור אלפנט – דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון. ממקימות פורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל וכיום עומדת בראשו, ומנכלית שותפה של עמותת נשים בתמונה, מבקרת קולנוע וממקימות ומנהלות המיזם התקשורתי “פוליטיקלי קוראת”.
יפתח אשכנזי – דוקטורנט באוניברסיטת בן גוריון, סופר אשר פרסם שני רומנים ושני ספרי סיפורים קצרים, עיתונאי ומבקר ספרות בעיתון "הארץ".
תוייבה מג'דוב – דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, היתה חברה בפורום לחשיבה אזורית של מכון מולד.
עזריקם עמרם – דוקטורנט במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, היה עיתונאי במחלקת החדשות של ערוץ 2, פעיל ומעורב חברתית במסגרות דיאלוג בין יהודים לערבים.
עלי ואקד – מנהל ערוץ i24News בערבית, עבד שנים רבות כעיתונאי באתר ynet, תסריטאי הסרט "בית לחם", מנחה במכון מרחבים לקידום אזרחות משותפת.

*** המנחים יעבדו בזוג וינחו קבוצות קטנות של עד 20 משתתפים.

מעבר למנחים יהיו מרצים אורחים.

הנושאים הנלמדים בתכנית:

 1. מהי עיתונות שלום? – מהי הביקורת על התחום ומהן החלופות המוצעות. היכרות עם "עיתונות רגישת סכסוכים" ו"עיתונות פותרת סכסוכים". (conflict sensitive journalism).
 2. יחסה של עיתונות שלום לריבוי נרטיבים – מהם הנרטיבים הקיימים לסכסוך הישראלי פלסטיני ומהי הדרך בה יש להציג אותם ב"עיתונות שלום".
 3. יחסה של עיתונות שלום לפתרונות המוצעים לסכסוך הישראלי פלסטיני – מהם הפתרונות הקיימים לסכסוך וכיצד יש להציגם בתקשורת?
 4. קבוצות מודרות מהתקשורת מקומן במשא ומתן לשלום ובקבלת החלטות בנושאי שלום וביטחון – רצוי ומצוי – המשתתפים ילמדו על הדרת קבוצות לא הגמוניות מתהליכים של קבלת החלטות בנושאי שלום וביטחון, על הדרתן מכלי התקשורת השונים, על משמעות ההדרה של קבוצות אלו מהתקשורת באופן כללי ובמקרים ספציפיים. (הדרת נשים מהתקשורת בנושאי שלום וביטחון – 1325 , הדרת מזרחיים, חרדים ועוד).
 5. חופש ביטוי, צנזורה ממוסדת וצנזורה עצמית בדיון התקשורתי על שלום ובטחון ובתיעוד מצב המלחמה – ילמדו מושגי יסוד הקשורים בחופש הביטוי ובהסתה, ייבחנו מנגנוני הצנזורה הגלויים והסמויים בסקירת מצבי מלחמה ופעילות להשגת שלום ושוויון, ייבחנו מנגנוני הצנזורה העצמית של הכותבים.
 6. עיצוב תפיסת התפקיד של "עיתונאי/ת שלום" – אנו מקווים שהדיונים בנושאים הנ"ל יסייעו למשתתפים לגבש לעצמם תפיסת תפקיד בתחום של עיתונאות שלום ולבחון את המפריד והמחבר בין תפקיד העיתונאי/ת לבין תפקיד האזרח/ית הפועלים להשגת שלום.
 7. פרקטיקה: כל משתתף ומשתתפת יפיקו כתבה (וידאו, טקסט או אודיו) בליווי מקצועי של צוות הטלוויזיה החברתית ומתן אמצעים לביצועה. הפקות אלו יכולות להיעשות לבד או בזוגות מחוץ לזמני הסמינרים (בפרק הזמן שבין הסמינר השני והשלישי).