תמלול הכתבה: תיקון עולם – כרמל שאמה חושף

תיקון עולם 28/3/2013

ריצ'רד סילברסטין: אפילו בקרב מדינת הבטחון הלאומי, האובססיבית לסודיות, לא ניתן לקבור כל סוד. ח"כ הישראלי מהליכוד כרמל שאמה הכהן, חשף בהיסח הדעת את קיומה של יחידת מודיעין סודית ביותר. היא סודית עד כדי כך, שקיומה מעולם לא צוין בישראל או בתקשורת הזרה. עד לדיווח הזה, איש לא ידע במה עסקה.

שאמה הכהן חושף בעמוד שלו באתר הכנסת שעבד בעבור אמ"ן -  אגף המודיעין הצבאי של צה"ל. הוא שירת שם ביחידה בשם "היחידה המיוחדת לסיכול ריגול וחקירות מיוחדות". כיאה לכוחות המיוחדים  בישראל, זהו ז'רגון שמייפה את פעולתה האמתית של היחידה. "חקירות מיוחדות" משמעותן, בין השאר, חיסולים מחוץ לישראל. עד עכשיו, לא דווח כי אמ"ן היה מעורב בתהליכים כאלה מחוץ לישראל (אם כי סיירת מטכ"ל, יחידת נוספת  שפועלת תחת אמ"ן, ידועה בפעילות זו). אבל מקור ישראלי סמכותי אישר בעבורי שכך הדבר. כששאלתי אם מבצעים המתקיימים ב"חו"ל" הם מבצעים בארצות קו החזית בלבד כגון לבנון או סוריה, או שמא הרחיקו עד איראן, מקור המידע רמז שאכן כן, אף שסרב לאשר זאת במפורש.

זו מעידה מדהימה של ח"כ שאמה הכהן, זה כאילו  ג. גורדון לידי היה מודיע באתרו האישי, לפני חשיפת פרשת ווטרגייט, על היותו חבר ביחידת החקירות של הבית הלבן – "השרברבים". זה גם יוצא דופן שהצנזורה הצבאית לא גילתה את פרצת האבטחה האדירה הזו. המקרה  הזה בא להראות שמידע פשוט "רוצה" להיות חופשי. כל הנסיות לדכא אותו עתידים להיכשל. אם לא עכשיו, אז בסופו של דבר, האמת תצא לאור.

יוצאי יחידה זו תיארו עצמם כאנשים שמעולם לא היו קיימים, נטולי עבר או עתיד. הם חיים בצללים ואינם יכולים לספר לנשותיהם וילדיהם מה הם עושים.

פעילותם נחשפה לציבור הרחב לאחרונה עקב מחלוקת חריפה ביניהם לבין משרד הבטחון. למרות שרב הנסתר על הגלוי בנושא זה, וותיקי היחידה דרשו כי משרד הבטחון יכבד סעיף בחוזים שלהם, הדורש הוצאה תקציבית כלשהי. עורך דינם ציין כי למחלוקת יש קשר למצבם הבריאותי הנובע מהשירות ביחידה. משרד האוצר סרב לשלם, בטענה שההסכם המקורי עם אנשי אמ"ן היה בלתי חוקי.

כדי לפרסם את מצוקתם הם שכרו עורך דין וערכו הפגנות מחאה מול הקריה. מאחר והם אינם מורשים לחשוף את פניהם בציבור, הם ממחיזים את סיפורם על ידי שכירת דוגמניות בבגדי ים המחזיקות שלטים. בפעם אחרת, הם שכרו ששה גיבורי על להחזיק כרזות הדורשות כי ביבי וברק יכבדו את הבטחותיהם.

התעלול האחרון שלהםכלל קרון רכבת ישן שסבב סביב ביתו של מנהל בכיר במשרד הבטחון. מעשה זה עורר אהדה כה גדולה, עד שהנאשם, שהוחזק בחקירה, הוזהר ששירותי הבטחון "יעשו ממנו וענונו". בהיותם עשויים מאותו החומר, הוא הבין בדיוק למה מתכוונים חוקריו.

 כל שאני יכול לומר הוא שהשיטות המיושנותשל המודיעין הישראלי, מתפוררות אט אט. בעבר, מרגלים כאלה לעולם לא היו מבקרים את בכיריהם בפומבי, וייתכן שממשלות עבר לא היו מעזות לבגוד בהם כפי שזו בגדה. אחרי הכל, נאמנות היא כבר לא מה שהייתה.

סוף תמלול הכתבה: תיקון עולם – כרמל שאמה חושף
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס